Balkonové rostliny, letničky a dvouletky tvoří základ letního balkonu, terasy či okna. Letničky jsou většinou okrasné květem, ale některé zase listem. A některé z nich se hodí i k řezu, nebo i k sušení. Nejsou nijak náročné a při dobré péči kvetou od května až do prvních mrazíků.
Balkonovky a nároky na pěstování
Samozřejmě každá rostlina má své nároky, své potřeby – až už se to týká umístění na slunci či ve stínu, kvalitě půdy nebo třeba zaštipování výhonků. Všechny tyto rostliny ale mají přece jen něco společného: koření mělce pod povrchem. Což pro nás pěstitele znamená, že je můžeme bez obav vysazovat i do méně hlubokých nádob.
Balkonovek není nikdy dost
Koleus – kopřiva (Coleus blumei) Je to rostlina okrasná hlavně svými zajímavě zbarvenými listy. Podle kultivaru jsou různobarevné i jednobarevné. Koleus bude zdobit balkon, když jej budeme pěstovat samostatně, ale hodí se i do nápaditých kombinací s dalšími květinami. Potřebuje: chráněné, teplejší místo a polostín. Důležitý je dostatek vláhy, pravidelné přihnojování a také zaštipování nejdelších výhonků.
Kopretinovec (Argyranthenum frutescens) Keřovitá rostlina (dorůst může až do výšky 1 metru), s množstvím květů, které připomínají kopretiny. Hodí na výsadbu do větších dekorativních nádob. Potřebuje: slunce, teplo, neustále vlhký substrát a pravidelné přihnojování.
Nestařec (Ageratum houstonianum) Tato modře, růžově nebo bíle kvetoucí letnička je pro pěstitele zcela nenáročná. Pěkně působí ve společnosti žlutě kvetoucích letniček, s nimiž se vzájemně barevně doplňuje. Potřebuje: dostatek slunce, výživnou, neustále mírně vlhkou půdu, pravidelné přihnojování. Zvolíme pro ni větrná místo. Budeme-li pravidelně odstraňovat odkvetlé květy, bohatě se rozroste.
Další známé balkonovky
Netýkavka – balzamína (Impatiens walleriana) Letnička, která nádherně kvete až do příchodu prvních mrazů. Zajímavé jsou její plnokvěté formy. Ty se snadno mohou rozmnožit pomocí řízků, které dáme do sklenice s vodou. Potřebuje: místo dobře chráněné před větrem ve světlejším polostínu, vydatné zavlažování a přihnojování.
Petúnie (Petunia) Nádherně kvetoucí letnička. Pokud jí umístíme na jižní stranu, bohatě se rozroste a odmění se nápadnými zářivými květy. Existují i plnokvěté formy. Vybrat si můžeme z barevné škály od červené, růžové přes žlutou až k modré a fialové. Potřebuje: slunce a teplo, propustnou a výživnou půdu, pravidelné zavlažování a přihnojování. Nejdelší výhony ji občas zkrátíme.
Povíjnice nachová (Ipomea purpurea) Je to vděčná popínavá letnička. V krátké době po výsevu dokáže vytvořit hustě olistěnou zelenou stěnu, která nám zajistí i jisté soukromí. Udivuje nálevkovitými většinou modrými či fialovými poměrně velkými květy. Pěstuje se z přímých výsevů do hlubší nádoby a připravíme si pro ni pevnou oporu. Potřebuje: slunce, ale nevadí jí ani polostín, vydatně ji musíme zavlažovat a přihnojovat.
Verbena – sporýš (Verbena) Nabízí velké množství velkých fialových květů, které jsou složeny do polokulovitého květenství. Kvete až do začátku podzimu. Některé verbeny jsou převislé, jiné polopřevislé a jiné zase vytvářejí hustý keřík. Potřebuje: slunce až polostín, přihnojování a vydatnou zálivku, kterou přizpůsobujeme počasí – vhodné jsou samozavlažovací nádoby.
- KOLEUS-BALKONOVKA
- KOPRETINOVEC
- NESTAŘEC
- NETÝKAVKA-BALZAMÍNA
- PETUNIE-BALKONOVKA
- POVÍJNICE
- VERBENA-BALKONOVKA