zdroj Pixabay

TAJEMNÁ KAPRADINA – OKRASA ZAHRADY

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Kouzelný stinný les, ticho přerušované záhadnými zvuky a obydlí malých skřítků mezi tajemnými kapradinami, kterým se v podrostu vysokých stromů dobře daří. Slunce sem pronikne jen občas, a přesto jsou tyto rostliny jasně zelené, vznešeně rozložené, plné života.

Zahrádka pro kapradiny a skřítky

Kapradiny většinou známe především z volné přírody, ale dovedou vkusně zapadnout do celkové koncepce naší okrasné zahrady. Takže si na naší zahrádce můžeme vytvořit podobnou tajuplnou nádheru. Stačí jen najít místo, kam sluneční paprsky nepálí celý den, místo s rozptýleným světlem, možná pod stromy či vyššími okrasnými dřevinami. Ideální umístění je i ve stínu u rybníčku.

Dávná flóra na naší zahrádce

Kapradiny, výtrusné cévnaté rostliny jsou rozšířené po celém světě (našli bychom jich víc než 12 000 druhů) a odrážejí pradávnou dobu naší planety. Kapradiny a jejich příbuzné rostliny, plavuně a přesličky, jsou opravdu velmi staré – vyvinuly se přibližně před 350 miliony let, tedy už v prvohorách. Asi proto působí tak tajemně…

Je to rostlina, která sice nekvete, ale je přesto velmi dekorativní, svou výjimečností a zvláštní krásou nás oslní především svými listy. V našich zahradách krásně vynikne na okrasných záhonech, u jezírek či na skalkách, u starých pařezů nebo v sousedství jehličnatých stromů. Dobrými sousedy jsou i jiné stínomilné rostliny.

Nenáročná na pěstování

Základem úspěšného pěstování je stinné či polostinné stanoviště s dostatkem vláhy. Kapradinám vyhovuje lehká, propustná půda – kyselá, jílovitá, humózní a vlhká. Zem můžeme ještě obohatit listovkou, kompostem a rašelinou. Vyhýbáme se však půdám s vápencovým podložím, kde by se kapradinám nemuselo dařit. Najdeme-li jim to správné umístění, jsou zcela nenáročné.
Kapradiny se rozmnožují pomocí výtrusů, které jsou povětšinou uložené na spodní straně listů. Výtrusy jsou chráněny ostěrou a po jejím prasknutí se roznesou do okolí.
Jak uvádí wikipedie: wikipedie : Ostěra (indusium) je rostlinný útvar kryjící a chránící dozrávající výtrusnice (sporangia) u kapraďorostů.

Kapradiny ve volné přírodě

V našich lesích, na skalách, ve stinných místech u potoků se nejčastěji setkáme s krásnou vytrvalou kapradinou: kapraď samec (Dryopteris filix-mas), musíme si však dávat pozor – je to rostlina jedovatá. Na procházkách můžeme potkat i nižší kapradinu netík dlanitý (Adiantum pedatum). Pochází ze Severní Ameriky a Japonska a dorůstá jen do výšky 14 až 46 cm.

Jakou kapradinu si koupit

V zahradnictví i na internetu v e-shopech si můžeme vybrat vhodnou kapradinu, kterou si pak na zahrádku vysadíme.
Může to být jak kapraď samec, netík dlanitý, ale třeba také papratka japonská, žebrovnice různolistá, kapraď rozložená, pérovník pštrosí
eshop-kapradiny
zahradnictví