zdroj Pixabay

BALKONOVKY – NEJKRÁSNĚJŠÍ KVĚTINY II

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Balkonové rostliny, letničky a dvouletky tvoří základ letního balkonu, terasy či okna. Letničky jsou většinou okrasné květem, ale některé zase listem. A některé z nich se hodí i k řezu, nebo i k sušení. Nejsou nijak náročné a při dobré péči kvetou od května až do prvních mrazíků.

Balkonovky a nároky na pěstování

Samozřejmě každá rostlina má své nároky, své potřeby – až už se to týká umístění na slunci či ve stínu, kvalitě půdy nebo třeba zaštipování výhonků. Všechny tyto rostliny ale mají přece jen něco společného: koření mělce pod povrchem. Což pro nás pěstitele znamená, že je můžeme bez obav vysazovat i do méně hlubokých nádob.

Balkonovek není nikdy dost

Koleus – kopřiva (Coleus blumei) Je to rostlina okrasná hlavně svými zajímavě zbarvenými listy. Podle kultivaru jsou různobarevné i jednobarevné. Koleus bude zdobit balkon, když jej budeme pěstovat samostatně, ale hodí se i do nápaditých kombinací s dalšími květinami. Potřebuje: chráněné, teplejší místo a polostín. Důležitý je dostatek vláhy, pravidelné přihnojování a také zaštipování nejdelších výhonků.
Kopretinovec (Argyranthenum frutescens) Keřovitá rostlina (dorůst může až do výšky 1 metru), s množstvím květů, které připomínají kopretiny. Hodí na výsadbu do větších dekorativních nádob. Potřebuje: slunce, teplo, neustále vlhký substrát a pravidelné přihnojování.
Nestařec (Ageratum houstonianum) Tato modře, růžově nebo bíle kvetoucí letnička je pro pěstitele zcela nenáročná. Pěkně působí ve společnosti žlutě kvetoucích letniček, s nimiž se vzájemně barevně doplňuje. Potřebuje: dostatek slunce, výživnou, neustále mírně vlhkou půdu, pravidelné přihnojování. Zvolíme pro ni větrná místo. Budeme-li pravidelně odstraňovat odkvetlé květy, bohatě se rozroste.

Další známé balkonovky

Netýkavkabalzamína (Impatiens walleriana) Letnička, která nádherně kvete až do příchodu prvních mrazů. Zajímavé jsou její plnokvěté formy. Ty se snadno mohou rozmnožit pomocí řízků, které dáme do sklenice s vodou. Potřebuje: místo dobře chráněné před větrem ve světlejším polostínu, vydatné zavlažování a přihnojování.
Petúnie (Petunia) Nádherně kvetoucí letnička. Pokud jí umístíme na jižní stranu, bohatě se rozroste a odmění se nápadnými zářivými květy. Existují i plnokvěté formy. Vybrat si můžeme z barevné škály od červené, růžové přes žlutou až k modré a fialové. Potřebuje: slunce a teplo, propustnou a výživnou půdu, pravidelné zavlažování a přihnojování. Nejdelší výhony ji občas zkrátíme.

Povíjnice nachová (Ipomea purpurea) Je to vděčná popínavá letnička. V krátké době po výsevu dokáže vytvořit hustě olistěnou zelenou stěnu, která nám zajistí i jisté soukromí. Udivuje nálevkovitými většinou modrými či fialovými poměrně velkými květy. Pěstuje se z přímých výsevů do hlubší nádoby a připravíme si pro ni pevnou oporu. Potřebuje: slunce, ale nevadí jí ani polostín, vydatně ji musíme zavlažovat a přihnojovat.
Verbena sporýš (Verbena) Nabízí velké množství velkých fialových květů, které jsou složeny do polokulovitého květenství. Kvete až do začátku podzimu. Některé verbeny jsou převislé, jiné polopřevislé a jiné zase vytvářejí hustý keřík. Potřebuje: slunce až polostín, přihnojování a vydatnou zálivku, kterou přizpůsobujeme počasí – vhodné jsou samozavlažovací nádoby.