zdroj Pixabay

ČERVENEC – LÉTO – PRÁZDNINY – ZAHRADA

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

Se začátkem léta se samozřejmě pojí dovolené a prázdniny. Ale práce na zahrádce je stále v plném proudu. Začíná dozrávat drobné ovoce, sklízíme některé druhy zeleniny. Na terasách i záhonech září všemi barvami letničky, svou krásou je doplňují i trvalky.

Červenec na zahrádce – všude plno práce

  • Záhony stále vytrvale odplevelujeme, plevel ubírá plodinám živiny i vláhu.
  • Časná zelenina je sklizena, začíná sklizeň té, kterou jsme vysadili v květnu – mrkev, cibulka, šalotka i perlovka, okurky, papriky či novozélandský špenát. Na uvolněné záhony ještě můžeme vysévat zeleninu – například mrkev, keříčkové fazole (ta by měla být v zemi nejpozději do 10. července), fenykl, ředkvičky, ředkev… Během celého měsíce se dá ještě vysazovat hlávkový i ledový salát, čekanka, pozdní kedluben a rané kultivary květáku a kapusty.
  • Rané brambory se sklízí postupně. A protože se nedají dlouho skladovat, sklízíme jen tolik, kolik potřebujeme. Správný čas poznáme podle slupky, která už je zpevněná, nať je však ješě zelená. Rané brambory jsme sklidili, půda je ideální pro následnou plodinu – jahody.
  • Okurky ve skleníku – vyvažujeme střední výhonky na podpůrné tyče nebo na šňůry. Jakmile výhonky dorostou na strop, odstraníme i boční výhony, zkrátíme je na jeden plod a jeden list. Nepřestáváme je hnojit.
  • Postupně sklízíme dozrávající ovoce – rybíz, maliny, třešně… V letošním parném a suchém létě je potřeba dostatečně zavlažovat ovocné stromy. Tím zabráníme žloutnutí listů a opadávání plodů. Především je velmi důležité zavlažování stromků, které jsme vysadili na jaře – nezapomeneme ani na mulčování jejich okolí.
  • Stále kontrolujeme vinnou révu a v případě potřeby ji ošetřujeme proti padlí, peronospoře a chloróze.
  • Záhony s bylinkami ztrácejí svůj pravý vzhled, rostlinky jsou unavené a vyčerpané – proto je pravidelně zaléváme – pokud možno ráno i večer. Můžeme je také přihnojit.
  • Také trávník je třeba v dlouho trvajícím suchu a horku vydatně zalévat. Samozřejmě nenecháme jej přerůst, časté sečení mu svědčí. Začátkem léta můžeme trávník také znovu provzdušnit.
  • Voda z jezírka se během horka vypařuje, doplníme tedy čistou.
  • Odkvetlé části růží pravidelně odstraňujeme. Brzy vyženou nové výhonky a budou kvést až do pozdního podzimu. Preventivně je postřikujeme proti černé skvrnitosti listů. A vděčné nám budou za důkladnou večerní zálivku – právě v době dlouhotrvajícího sucha.