zdroj Pixabay

EXOTICKÉ BROMÉLIE PŘIŠLY Z DEŠTNÝCH PRALESŮ

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Bromélie roste poměrně pomalu a výborně snáší prostředí moderních panelových bytů s ústředním topením. Jsou nenáročné, a protože vydrží delší dobu bez zálivky, jsou mimořádně vhodné pro moderního člověka, který chce mít sice krásné prostředí, ale nemá příliš času a na rostliny občas zapomene.

Bromélie si k nám našly cestu z tropů

Bromélie pocházejí z Jižní Ameriky, rostou jak v tropických deštných pralesích, tak i v pouštích nebo savanách, ale najdeme je třeba i v horských oblastech, kde často mrzne. Tvoří široký rod rostlin – pojmenovány byly podle švédského botanika Olafa Bromelia. Některé druhy rostou v půdě, jiné dokáží žít na kůře a mnoho z nich jsou epifyty a zachycují se na větvích nebo kmenech stromů. (Epifyty jsou organismy žijící sice na jiných hostitelských rostlinách, ale neparazitují na nich, vyživují se zcela samostatně).

Atraktivní, krásná, zajímavá

Bromélie (Bromelia) jsou atraktivní svým celkovým vzhledem, různě zabarvenými listy se zajímavou kresbou, a také neobvyklými nápadnými květy. Bromélie nám přinášejí velice dekorativní květenství a listy nejrůznějších tvarů a barev které vydrží jako ozdoba několik týdnů, dokonce i měsíců. Jejich efektní listové růžice slouží jako rezervoár vody během období sucha.

Široká paleta druhů

Je známo více než padesát rodů broméliovitých a asi 1 700 druhů. (Ze známých užitkových rostlin sem patří I známý ananas.) Jednotlivé druhy a kultivary se liší tvarem, barvou, květními listy, tvarem květů… K nejznámějším druhům patří například:

  • Vriesea splendens – roste ve své domovině epifyticky.
  • Neoregelia carolinae roste endemicky v Brazílii, (endemicky = vyskytující se jen na jednom určitém místě).
  • Billbergia nutans – protože listy jsou vzdáleně podobny ovsu, říká se jí také čínský oves. Roste jako epifyt v korunách stromů a je často pěstována jako pokojová rostlina.
  • Nidularium – v pokoji svítí jasně zelenými, mečovitými listy, má většinou fialové květy, které podepírají červené listeny.
  • Guzmania – v deštných pralesích roste epifytně v korunách stromů a jako pokojová rostlina je oblíbená pro své nápadné květenství, které se skládá z drobného květu a křiklavě zbarvených listenů. Ty mohou mít barvu růžovou, červenou, žlutou, nebo fialovou, žlutou či oranžovou. Z exotických květů se můžeme radovat jen několik dní, zatímco barevné listeny jsou ozdobou dlouhou dobu.
  • Tillandsia – česky se jí také říká kykatka. Jejím domovem jsou pouštní oblasti, lesy i deštné pralesy.
  • Aechmea fasciata – patří k nejoblíbenějším broméliovitým, a jestliže splníme její požadavky, stane se ozdobou našeho bytu.
  • Cryptanthus – je drobná bromélie, roste nejlépe v mělkých miskách.
  • Ananas comosus – roste v tropickém pásmu, můžeme jej pěstovat i v bytě, ale plody nám nepřinese.

Bromelie pěstujeme bez obav i doma

Ne všechny jsou vhodné do bytových podmínek, ale pokud si zvolíme tu správnou a dáme jí to, co potřebuje, překvapí svou krásou nás i naše návštěvy. V interiéru krásně vynikají v menších květináčích (mají jen málo vyvinutý kořenový systém), ale i v závěsných vegetačních nádobách či košících, vyniknou i na parapetech. Pěstovat je můžeme i na kůře nebo kusu dřeva, ale jejich kořeny musíme zabalit do rašeliníku. Můžeme je také kombinovat s jinými rostlinami, které mají podobné nároky a způsob života.

Atraktivní bromélie si většinou koupíme v době jejich kvetení (nejčastěji kvetou v letních měsících).
Krátce po odkvětu mateřská rostlina sice odumře, ale současně vyrostou i nové mateřské rostliny, které můžeme přivést znovu ke květu. Odkvetlé květenství odstřihneme, abychom prodloužili životnost rostliny.

Skoro všechny bromélie potřebují světlé místo (bez přímých slunečních paprsků), dopřejeme jim rašelinový substrát. Vyžadují vyšší vzdušnou vlhkost – vhodné je (hlavně v létě) postřikovat rozprašovačem s odstátou nebo dešťovou vodou. Po proschnutí substrátu zaléváme a vodu doplňujeme i do listové růžice. Přihnojování jim postačí jednou za 2 měsíce speciálním hnojivem na kvetoucí pokojové rostliny. Odstraňujeme zaschlé, poškozené či nevzhledné listy – odstřihneme je ostrými nůžkami těsně nad zdravým pletivem.