zdroj Pixabay

JAK ZÍSKAT VELKOU SKLIZEŇ OSTRUŽIN

In Ovoce, Poradna by walsla

Lahodné a zdravé ostružiny rostou v lesích na mýtinách i při cestách, ale dají se velmi jednoduše pěstovat i na zahradě. Protože jsou nenáročné na pěstování i na polohu, hodí se do každé zahrady. A také se v nich stále častěji objevují, kde k radosti všech také bohatě plodí, a přitom neztrácejí nic na své vynikající chuti.

K dosažení bohaté úrody ostružin je potřebný správný řez

Ostružiny jsou charakteristické vysokou úrodou a také sladkou chutí. Pro jejich chuť, léčivé účinky i nenáročnost se v našich krajích hojně pěstují. Patří k oblíbenému drobnému ovoci. Aby stále dobře a bohatě plodily a abychom je uchránili před případnými chorobami, je potřeba zajistit jim pravidelný, důkladný a správný řez.

Ostružiník – jarní péče a řez

 • Pro výsadbu ostružiníku upřednostňujeme jarní období, kdy také provádíme první řez.
 • Dlouhé výhony zkrátíme hned při výsadbě na 2 až 3 pupeny, čímž podpoříme růst mladých výhonků.
 • Jestliže nám rostlina dobře zakoření, na kořenech se vytvoří adventivní pupeny (jsou to orgány vznikající jinde, než je pokračování hlavního výhonu) a už během prvního roku právě z těchto útvarů vyrostou výhony.
 • Jakmile olistěné pruty po výsadbě dorostou výšky kolem 1 metru, rovnoměrně je rozmístíme na drátěnku a přivážeme je.
 • V prvním a druhém roce necháváme ostružině 3 výhony.
 • V dalších letech plné plodnosti jich (u poléhavých ostružiníků) ponecháme vždy šest, zatímco ty ostatní slabší a přebytečné odstřihneme hned u země.

Různé odrůdy ostružiníku

Pro poléhavé odrůdy ostružiníku nebo pro malinoostružiník je lepší připravit si opěrnou konstrukci již před výsadbou. Tím uchráníme vyrůstající dosud nezdřevnatělé bylinné prýty (tedy nadzemní část rostliny, která se skládá ze stonku, listů a reprodukčních orgánů) před vylamováním. Bez drátěnky můžeme pěstovat ostružiník vzpřímeně rostoucí – ten oporu nepotřebuje. Nebo ho vedeme na drátěnce, ale bez vyvazování. Jeho výhonky jen zastrkujeme mezi drátěnou stěnu.

Zkracování výhonů

U silně rostoucích odrůd se doporučuje pro snadnější sklizeň zkracovat konce prýtů ve výšce kolem 2 metrů. U bujně rostoucích plazivých ostružiníků i malinoostružiníků je letní i předjarní řez nezbytný. Pokud bychom letní řez na předčasných letorostech vyrůstajících z paždí listů neudělali, keř by příliš zhoustl.

Jarní péče a řez

 • Dřív, než začne na jaře ostružiník rašit (tedy v brzkém začátku jara, kdy už je dobře vidět, jaké škody nám na výhoncích napáchal mráz), zkrátíme na hlavních výhonech postranní plodné pruty na 2 až 3 pupeny. U nich pak vyrostou letorosty, které budou plodit.
 • Hlavní pruty vedeme ve vodorovné poloze (může být i mírně převislá) a vyvážeme je – tím vytvoříme postranní výhony ostružiníku.
 • Nové výhony necháme zpočátku růst nahoru, podpoří se tak růst hlavního výhonu.
 • Dlouhé výhony, které již odplodily, necháme ještě přes zimu na drátěnce, ale na jaře je až u země odstraníme – nová úroda poroste vždy na výhonech z roku předešlého.
 • Odrůdy rostoucí vzpřímeně se nemusí vyvazovat, ale také potřebují každoroční důkladný jarní řez. Také těmto odrůdám odstřihneme pruty, které už plodily, a ty ostatní zkracujeme do takové výšky, která bude pohodlnější při sklizni ostružin.

Letní řez

Některé odrůdy ostružiníku by mohly vytvářet příliš husté keře, proto potřebují i letní řez. Stane se, že na rostlině vyroste příliš mnoho předčasných letorostů – musíme je zkrátit asi na 4 až 5 listů, abychom dodali ostružině správný směr. Současně si tím ulehčíme práci s vyvazováním, a hlavně přivedeme ke všem výhonům dostatek světla.

Kde si například můžeme vybrat druhy ostružiníku:
https://www.zahradnictvikruh.cz/ nebo katalog ostružiníků: https://www.nazazvorce.cz/katalog/ostruziniky