zdroj Pixabay

KDYŽ BROSKVONĚ STŮŇOU

In Ovoce, Poradna by walsla

Na dovolené si pochutnáváme na sladkých šťavnatých broskvích a možná tehdy se rozhodneme, že si je zkusíme také vypěstovat na vlastní zahrádce. Správná péče a především tvarování ovocného stromu nám zajistí pravidelnou a bohatou úrodu tohoto ovoce.

Broskvoně musíme včas chránit

Důležité je si uvědomit, že bohatá násada poupat v tomto roce je podmínkou dobré úrody toho roku následujícího. Ta je pak závislá na intenzivním růstu letošních letorostů.
Pozor si musíme dát hlavně na onemocnění broskvoní, které dokáže počáteční růst nových letorostů velmi silně pozastavit. Stejně tak hrozí nebezpečí při nedostatku vody – broskvoň pak trpí listovými chlorózami.

Broskvoně – škůdci, choroby

Je třeba si uvědomit, že je výhodnější nemocem předcházet, než je léčit.

Poměrně častou a závažnou chorobou těchto ovocných stromů je kadeřavost broskvoní. První příznaky se objevují při rašení listů, které se stáčejí a kudrnatí. Tuto nemoc způsobuje, houba palcatka broskvoňová (Taphrina deformans). Napadené listy jsou větší a tlustší než ostatní a mají žlutočervenou barvu. Kadeřavost broskvoní oslabuje stromy natolik, že v dalším roce nevytváří dostatek květních pupenů. Tím se výrazně snižuje jejich plodnost i výnosy. Nejúčinnějším fungicidem proti této chorobě je Sulka, nebo Kuprikol. Postřik musí pokrýt každičkou částečku kůry i poupat. První fázi postřiku provádíme na podzim (většinou v listopadu) po opadání listů. Potom se o broskve postaráme v předjaří, kdy se začínají nalévat poupata (teploty vystoupí na 7 až 10 °C), pokračujeme v ošetřování.

Padlí broskvoňové je druhá nejčastější choroba a také je způsobuje houba (Podosphaera pannosa). Poznáme ho podle malých světlých skvrn, které se objevují na listech, rychle postupují a později jsou i na plodech. Postupuje velmi rychle a my musíme také rychle zasáhnout. Použijeme některý z doporučovaných postřiků (Thiovit nebo systémový přípravek Rubigan 12 EC), podle potřeby jej můžeme opakovat.

Snadno poznáme i moniliovou hnilobu, projevuje se jako hnědá hniloba s typickými bílými puchýřky. Buď použijeme postřik před sklizní, nebo nekompromisně napadené plody i větve odstraníme.

Nebezpečné onemocnění broskví způsobuje také mšice broskvoňová (Myzus persicae). Dovede napáchat škody na listech i mladých větvičkách, úroda je pak mnohem nižší. Postřik (použít lze Fosfotion, Pirimor) provádíme v období nalévání pupenů za příznivých povětrnostních podmínek (sucho a bezvětří, teploty od 7 do 10 °C).

Pokud budeme hledat vhodný fungicid, můžeme se podívat například na stránky: https://agromanualshop.cz/