zdroj Pixabay

DRUHÁ POLOVINA SRPNA – CO NÁS NA ZAHRÁDCE

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

Srpen. Co nás čeká v jeho druhé polovině? Stále mnoho práce – s výsevem či výsadbou, se zavlažováním i hnojením. Sklízíme dozrávající ovoce i zeleninu. Pracujeme ve skleníku. Bojujeme se škůdci, předcházíme chorobám. Pečujeme o ovocné i okrasné dřeviny, staráme se o jehličnany, květiny…

Výsev a výsadba

V druhé polovině srpna vysejeme řídce do řádků polníček polní a špenát, aby se rostlinky mohly dobře vyvíjet. Pokud sejeme špenát skutečně řídce, je možné ho poprvé sbírat již koncem září. Protože se nechává přes zimu na záhoně, další sběr uděláme až následující jaro. Ve sklenících vysazujeme salát a endivii ze sazenic vypěstovaných na výsevném záhoně.

Sklizeň ovoce a zeleniny

Stále pravidelně sklízíme plodovou zeleninu a také letní saláty. Koncem srpna už raději odstraníme květy rajčat nad pátým květenstvím, ale vegetační vrchol a listy ponecháme, aby rostlině zůstaly zelené části.

Zavlažování a přihnojování

V době sucha musíme pravidelně zavlažovat jak zeleninové, tak i květinové záhony. Přihnojíme mladou révu.

Skleník a pařeniště

Z pařeniště odstraníme okna a zpět je vrátíme až koncem léta – v září před ochlazením. Skleník musíme stále pravidelně větrat.

Škůdci a choroby

Stále jsme bdělí a kontrolujeme všechny rostliny na zahradě. V případě potřeby je pak ošetřujeme postřiky. Například mrkev a petržel může napadnout padlí – celer může mít skvrnitost listů. Nezapomeneme ani na ošetření jahod proti bílé a fialové skvrnitosti listů. Pozor – netýká se to však jahod stále plodících a měsíčních.
Například se můžeme podívat na stránky: https://www.inpest.cz/

Péče o ovocné stromy a keře

Pokračujeme v přeroubování třešní (roubování za kůru). Strom se seřízne a rány se zatřou štěpařským voskem nebo balzámem. Rouby pak upevníme lýkem nebo páskou a rány zatřeme také štěpařským voskem. Na višních odřízneme všechny odplozené větve kromě nových letorostů, které vyrostly na jejich bázi. Pokračujeme v řezu zakrslých druhů jabloní. Stále ještě můžeme očkovat podnože jabloní, hrušní, broskví. Očkovat by se mělo hned po vyzrání poupěte. Pokud budeme vysazovat nové ovocné a okrasné dřeviny či vinnou révu, začneme s kopáním jam. Sklízíme zralé černé plody ostružin. Zkrátíme ostružinám boční výhonky, které vyrůstají z paždí listů za prvním až druhým listem. Nové výhonky ze země přivážeme.

Jehličnany v srpnu

Blíží se konec srpna a my teď můžeme začít řezat jehličnany. Týká se to především živých plotů, na které jsme použily túje a smrk. Stříháme vždy jen zelené části. Pokud už horka opravdu skončila, můžeme začít s vysazováním či přesazováním jehličnanů. Předem si připravíme jámu, vyplníme ji humusem, kůrou a kompostem. Kořenový bal přesazovaného stromu dobře zavlažíme a rostlinu opatrně vykopáme. Dáváme přitom pozor, abychom neporušili kořeny. Jehličnan položíme na nějakou hrubší fólii a s její pomocí jej přesuneme na nové místo. Dřevinu zasadíme, zeminu upěchujeme a pak vydatně zalijeme. V zemi ještě dobře upevníme například kolíkem.

Květinové starosti

Můžeme vysévat letničky pro příští rok – ty které pokvetou na jaře a počátkem léta. Jsou to například sedmikrásky, prvosenky… Prohlédneme si zahradnické obchody a nakoupíme cibuloviny, které nám budou dělat radost svým květem už příští jaro. Odstraňujeme odkvetlé květy trvalek. Kosatce a pivoňky lze nyní přesazovat dělením oddenků. (Pivoňky však rády zůstávají mnoho let na původním místě). Oddělené části třeba vysadit stejně hluboko, jako byly předtím. Růžím odstraňujeme odkvetlé části a stříkáme je proti černé skvrnitosti a rzi. Právě teď je nejvhodnější doba na množení. A můžeme vyzkoušet namnožit například levanduli, šalvěj anebo různé skalkové keře. Můžeme vyzkoušet namnožit například levanduli, šalvěj anebo různé skalkové keře.