zdroj Pixabay

AMBROVNÍK JE OKRASOU PARKU I ZAHRADY

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Ambrovník je dekorativní dřevina, která se k nám dostala přes oceán ze Severní Ameriky. Hodí se jak do zahrady, tak i do parků či do veřejné městské výsadby. Tvarem listů připomíná javor, také se na podzim zbarvují do nádherných barevných odstínů. Právě díky výraznému zbarvení nachází ambrovník stále větší uplatnění i v našich okrasných zahradách.

Ambrovník pochází z Ameriky

Jeho domovem je Severní a Střední Amerika. Tam také rostou do výšky až 30 metrů, ale není třeba se té velikosti bát – šlechtěné odrůdy jsou nižší (dorůstají do dvou, tří některé druhy i do pěti metrů) . Koncem jara ambrovník kvete. Květy jsou malé zelenožluté a později se z nich vyvinou kulaté pichlavé plody (podobné  platanovým).
Jemně zoubkaté listy rostou na dlouhých stopkách. Tvrdé červenohnědé dřevo zase připomíná dřevo olšové či třešňové.
Dřevo a plody produkují pryskyřici – dřív se používala na výrobu žvýkaček a různých sladkostí, dnes najde své uplatnění hlavně ve farmacii, parfumerii…

Ambrovník je aromatický strom

Ambrovník styraxový (Liquidambvar styraciflua) vysazujeme hlavně pro krásný tvar listů a jejich překrásné podzimní zbarvení. Vysadíme jej tak, abychom na dekorativní strom měli dobrý výhled a mohli se jím těšit po celý rok. Na jednom jediném stromě se nám totiž objeví barvy od tmavě purpurové či fialově hnědé až po zářivě žlutooranžovou, šarlatovou anebo vínově červenou. Navíc jsou listy i mladé větvičky ambrovníku aromatické, a promneme-li je v rukou, voní příjemně jako mrkev.

Jaké má podmínky na pěstování

Pěstovat ambrovník není složité. Aby se zaskvěl v plné kráse a každoročně na podzim poutal pozornost bohatou barevnou paletou, musíme dodržet několik důležitých podmínek.

  • Roste dobře ve všech průměrných, vlhčích a dobře propustných půdách. Vhodná je hlubší výživná hlinito-písčitá půda. Protože mu vyhovuje kyselé až neutrální prostředí, vyplatí se zapracovat při výsadbě rašelinu. Povrch půdy bychom měli zakrýt nastýlkou, která chrání strom před vysycháním.
  • Ambrovník není dobré přihnojovat, na nadbytek živin může reagovat negativně (někdy mu dokonce vadí i hnojivo z blízkého  trávníku nebo květinových záhonů).
  • Stanoviště má být světlé s dostatkem slunce, ale snese i polostín.
  • Důležité je, aby to bylo zvolené místo chráněné, teplejší a vzdušné. Ambrovník totiž není zcela mrazuvzdorný, odolává mrazům do mínus 26 °C. Také proto je lepší poskytnout stromu alespoň 3 roky po výsadbě ochranu před mrazy.
  • Jak nám tento dekorativní strom poroste, závisí také na termínu výsadby. Nejvhodnější dobou je prý podzim, ale jiní pěstitelé zase preferují jarní výsadbu se zdůvodněním, že ambrovník je rostlina teplomilná. Pokud tedy budeme vysazovat dřevinu na jaře, budeme mít jistotu, že nám do zimy dobře zakoření. A navíc v létě bude kvalitní kořenový systém lépe odolávat případným suchým a horkým dnům.