zdroj Pixabay

KALENDÁRIUM * 05. 08. – 11. 08.

In Poradna by walsla

Srpen znamená další práce na polích i na zahrádkách. Zatímco dnes zemědělci a zahrádkáři poslouchají předpovědi meteorologů, v minulosti sledovali počasí a zapisovali si je, aby pak příští rok věděli, co očekávat – a nám tak zůstala zachované kouzlo pranostik. A ty srpnové jsou například: Hřmí-li, když slunce stojí na lvu, znamená to škodu na obilí i na lnu. Když měsíc je v srpnu ve znamení panny a hřmí, následují hojní dešťové. Srpen zpočátku-li hřeje, zima pak se dlouho sněhem skvěje.

Kalendárium přináší 32. týden roku

5. srpna – svátek Posvěcení římské baziliky Panny Marie – bazilika byla podle legendy o zázraku postavena ve 4. století.
Svátek má také všeobecně známý Kristián (filmová komedie z roku 1939 s Oldřichem Novým), Milivoj, Osvald, nebo třeba Paris, což je jméno řeckého původu podle známého hrdiny z trojské války.
6. srpna – svátek Proměnění Páně – v křesťanství označuje jednu důležitou epizodu ze života Ježíše Krista.
Na Proměnění Páně se nemá navážet obilí do stodol a do stohů, aby nevyhořely a aby hrom neuhodil.
Z dalších jmen tohoto dne si připomeneme: Oldřiška, Ulrika, Něhoslav.

7. srpna – sv. Kajetán z Thieny (byl patronem Neapole a také všech Bavorů a uchazečů o zaměstnání. Věřící ho vzývali proti moru).
K svátku můžeme popřát nositelům jmen: Lada (Princezna se zlatou hvězdou na čele), Arabela (jméno oblíbeného televizního seriálu Václava Vorlíčka z roku 1980), Dona, nebo Kajetán (těch žije v České republice 78 a jejich věkový průměr je 38 let).
Na svatého Kajetána otvírá se stodol brána.
8. srpna – Soběslav a Soběslava (je to jméno slovanského původu – znamená „sám sobě slavný“) také Nezamysl (byl jeden z legendárních českých knížat, zřejmě syn Libuše a Přemysla), Virgin a Virginie

9. srpna – sv. Roman, sv. Terezie Benedikta od Kříže (je patronkou Evropy), dnešní den patří také jménum: Romeo, Romul, Romulus, Ratibor, Ratislav…
Nejznámějším Romeem je jistě Montek z Verony. Romulus a Remus byla dvojčata královského rodu, které odchovala vlčice.
10. srpna – sv. Vavřinec, Lars, Laurenc, Lorenc
Sv. Vavřinec pocházel ze Španělska a stal se později patronem archivářů, chudých lidí, ale také kuchařů, sklenářů, hasičů, a navíc i duší v očistci.
Do svatého Vavřince nechval pšenice. Je-li počasí o sv. Vavřinci pěkné, možno se těšit na deště.
Svatý Vavřinec dá létu první žduchanec.
11. srpna – sv. Zuzana, sv. Filoména, sv. Klára
Slunce jasné v den svaté Zuzany, kyselost z hroznů vyhání.
A také si připomeneme jméno: Dulcinea (nejznámější je Dulcinea rytíře dona Quijote de la Mancha – autorem románu je Miguel Cervantes y Saavedra).