zdroj Pixabay

LETNÍ OCHRANA OVOCNÝCH DŘEVIN

In Ovoce, Poradna by walsla

V ovocném sadě se snažíme zajistit úrodu kvalitních plodů. Některé odrůdy jabloní samy v tzv. červnovém opadu snižují nadměrnou násadu plodů, anebo ji můžeme regulovat sami. Samozřejmě přednostně odstraňujeme plody, které jsou deformované, drobné nebo napadené škůdci. Abychom získali skutečně kvalitní úrodu, ponecháváme v každé růžici vždy jen po jednom plodu.

Jak chráníme ovoce

V červenci jsme prováděli letní řez, abychom tvarovali jádroviny, a zároveň tak přibrzdili i příliš silný růst. Během léta je třeba odstraňovat nové letorosty. Jednak zbytečně zahušťují korunu, jednak bývají často napadány padlím. Peckovinám odstraňujeme odumřelé větve, a když sklidíme ovoce (tedy nejpozději do konce srpna) provedeme letní řez, tak aby se rány zahojily, ještě dřív než přijde zima. Pokud musíme zasáhnout hlouběji, raději ošetříme rány voskem. Snažíme se, aby dřevo dobře vyzrálo a v zimě pak nevymrzlo. To je také důvod, proč koncem léta už nemáme přihnojovat ovocné dřeviny ledkem. Zastavíme tak růst letorostů, které pak budou mít šanci dobře dozrát.

Višním zkrátíme převislé letorosty.
Vinné révě v červenci odstraňujeme výhonky s napadenými nebo nepravidelnými bobulemi, ale v srpnu letorosty zkracujeme a vylamujeme zálistky v dolní třetině.
Také u rybízu můžeme po sklizni odříznout až u země staré větvě a ty, které jsou napadené. Mladé výhonky prohlédneme a ponecháme jen ty nejsilnější. Jestliže u černého rybízu listy žloutnou, opadávají a na jejich spodní straně objevíme výrůstky, ošetříme jej hned po sklizni vhodným přípravkem proti rzi rybízové (například Baycor 25 WP).
Malinám odstraníme odplozené výhony.
Jahody se přesazují právě v měsíci srpnu, protože nám ještě stačí před příchodem zimy dobře zakořenit. Pokud se snad na nich vyskytne skvrnitost listů (bílá nebo fialová), volíme například přípravky Amistar, Dithane DG Neo-Tec a Dithane M 45, Funguran – OH 50 WP, Champion 50 WG, Cuprocaffaro, Kuprikol 50, nebo Novozir MN 80. Jen odrůdy stáleplodící a měsíční neošetřujeme.

Druhá část léta a druhá generace škůdců a chorob

V druhé části léta nás čeká významná druhá generace obalečů a chorob ovocných dřevin, která způsobuje červivost dozrávajících plodů. Je to především obaleč švestkový. Na předčasně dozrálých plodech se objevuje kapička klejotoku. Uvnitř najdeme malou načervenalou housenku. A napadené plody mají sklon podlehnout moniliové hnilobě.
S ošetřováním slivoní začínáme již v červenci. Na chemické ošetření jsou povoleny přípravky Calypso 480 SC, Dimilin 48 SC, Insegar 25 WG, Integro, Isomate OFM rosso, Rimon 10 EC (na začátku kladení vajíček) a další.
Konce mladých výhonků broskvoní napadá a červivost jejich plodů zapříčiňuje obaleč broskvový, který má do roka dvě až tři generace. Také s jejich postřikem začínáme co nejdříve. Na chemické ošetření lze použít Karate Zeon 5 CS nebo Decis Protech a Decis EW 50.

Na vinnou révu zase zaútočí obaleč révy, který klade vajíčka do bobulí. Vylíhlé housenky se do nich zavrtávají. Jakmile jsou hrozny poškozené, lehce je už napadne plíseň šedá. Proti ní zasahujeme poprvé před uzavíráním třásní a podruhé na začátku měknutí bobulí přípravky Acrobat MZ WG, Amistar, Cantus, Mythos 30 SC, Quadra, Rovral Flo, Teldor 500 SC a jiné. V lokalitách výskytu obalečů lze révu ošetřit přípravky Calypso 480 SC, Decis EW 50, Decis Protec, Decis Mega, Dursban 480 EC, Integro, Karate Zeon 5 CS a dalšími.

Asi o týden později po ošetření slivoní a révy nezapomeneme ošetřit jádroviny proti druhé generaci obaleče jablečného – původce červivosti plodů. Na začátku kladení vajíček lze použít Rimon 10 EC. Na housenky pak přípravky Actellic 50 EC, Calypso 480 SC, Karate Zeon 5 CS, Nurell D, Reldan 40 EC, Talstar 10 EC, Vaztak 10 EC a jiné. Ošetření opakujeme 2 až 3 krát po 10 až 14 dnech. Zároveň ošetříme stromy i proti strupovitosti a padlí. Citlivé odrůdy jabloní ošetříme i proti pihovitosti plodů listovými hnojivy se zvýšeným obsahem vápníku. V případě chlorózy použijeme listová hnojiva se zvýšeným obsahem železa (Ferrovie, fytová).

Podívat se můžeme na agro manuál: https://www.agromanual.cz/cz/atlas/skudci
(Podle https://urobsisam.zoznam.sk/)