zdroj Pixabay

ZDRAVÉ A CHUTNÉ BYLINKY – 2.

In Bylinky, Poradna by walsla

Bylinky rostou volně v přírodě, ale můžeme si je pěstovat i na zahrádce, případně koupit v některém obchodě. Využívají se jejich léčivé účinky a v kuchyni při přípravě nejrůznějších pokrmů, které příjemně dochutí. Některé jsou více, jiné méně známé, ale všechny výborné.

Symbol věčného života

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) patří k posvátným bylinám, už v antice byla uznávaným symbolem věčného života. Má silnou kořeněnou vůni a nahořklou chuť, proto musíme s jejím užíváním v kuchyni zacházet opatrně. Dobře okoření všechny druhy masa, vynikající je na ryby, skopové maso a drůbež, ale vhodná je i do omáček, nádivek. Nejčastěji se používají čerstvé listy. Krásný květ můžeme použít na zdobení salátů, moučníků atd. Pokud bychom si chtěli šalvěj usušit, pak musíme sbírat listy či nať těsně před květem.

Brutnák dodává odvahu

Brutnák lékařský (Borago officinalis) prý podporuje odvahu člověka, dokonce jeho modré květy dávali před bitvou do nápoje křižákům. Nadzemní část brutnáku, která připomíná chladivou okurkovou chuť, působí v jídlech velmi příjemně. Brutnáková nať je vynikající bylinkou do salátů. Hodí se do pomazánek, do jogurtu či tvarohu. Jeho květy jsou jedlou ozdobou sladkých i slaných jídel. Jeho listy sice můžeme sušit, ale čerstvé mladé lístky chutnají daleko lépe. Velmi osvěžující je zelený nápoj z rozmixovaného brutnáku, studené vody a citronu.

Říká se mu lidový penicilín

Koriandr setý (Coriandrum sativum) pochází ze Středomoří a obsahuje tzv. dodecenal, který je dvakrát účinnější než některá dosud známá antibiotika. Často se uplatňuje v arabské a indické kuchyni. Listy koriandru se používají pouze čerstvé, proto je přidáváme do pokrmů až po tepelné úpravě. Nasekané lístky přidáváme do salátů, do majonézy, na pálivé fazolové polévky nebo dušených jídel. A také semena koriandru se dají využít – do perníčků či při nakládání zeleniny.

Pikantní bylina známá jako perská hořčice

Rukola setá (Roketa sativa) je letnička, která pochází také ze středomořské oblasti, je známá jako „perská hořčice“. Už ve starém Římě připravovali z jejích listů saláty a semena používali jako koření – ve Francii se z nich vyrábí ostrá hořčice. Je to bylina mírně nahořklá podobná trošku pampelišce, ale čím dál víc lidí i v našich krajích jí přichází na chuť.  Njdeme ji v nejrůznějších salátech, vynikající je s těstovinami, v pomazánkách, na chlebíčcích…

Šplhající lichořeřišnice

Lichořeřišnice (Tropaeolum majus) je letnička s dekorativními kulatými listy a krásnými pestrobarevnými květy. Dovede se vyšplhat do výšky až 3 metrů, bohatě kvete a výborně chutná. V kuchyni nejvíce využijeme její čerstvé listy a květy – hodí se do zeleninových i ovocných salátů, do pomazánek, polévek i sladkých pokrmů. Můžeme je přidat k těstovinám či do rizota. Její ještě zelené puky se nakládají do octa a pak získávají chuť jako mají kapary. Lichořeřišnice se pro léčebné účely suší – v kuchyni ji můžeme používat také v ledových kostkách, které jsme si přes léto připravili.