zdroj Pixabay

JE ČAS NA VYSAZOVÁNÍ CIBULOVIN

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Sotva si umíme představit jarní zahradu bez kvetoucích cibulovin: tulipánů, narcisů či hyacintů. Po šedivé studené zimě vnášejí do zahrady vytouženou barevnost a vůni. Pokud se chceme těšit z těchto nádherných rostlin následující jaro, je na čase začít s jejich výsadbou.

Nakupujeme cibuloviny – dejme si pozor

V obchodech už vidíme širokou nabídku. Vybíráme zdravé a větší cibule. Ty v sobě totiž ukrývají největší květiny. Dáme si při nákupu pozor hlavně na cibule porušené, případně ty s popraskanou slupkou, nekoupíme si ani takové, které mají na povrchu povlak a plíseň. Kvalitní cibule má být pevná, hutná, přiměřeně těžká – nikdy ne scvrklá, lehká a měkká.
V nabídce bývají cibule volné, nebalené – jsou levnější, ale nemusí být z téže odrůdy (např. u tulipánů). Koupíme je tehdy, chceme-li vysadit větší množství. Balené cibuloviny jsou sice dražší, ale máme u nich záruku, že koupíme rostliny stejného druhu, i větší pravděpodobnost větších květů. Zvlášť opatrní bychom měli být při nejrůznějších akčních nabídkách, které se také často objevují, cibule tu však bývají dost často poškozené i nemocné. Koupit si je můžeme i na některém z e-shopů, například: https://www.loukykvet.cz/obchod nebo třeba https://eshop.starkl.com/cibuloviny/

Jak je vysazovat

Cibuloviny, které vysazujeme teď v září nám rozzáří zahradu v předjaří a na jaře. Co tedy potřebují? Není to nic složitého:

  • Cibuloviny vysazujeme, když je vlhko, pod mrakem – nikoliv během horkých slunečních dnů.
  • Vybereme jim slunné stanoviště, kde se jim bude dobře dařit.
  • Dopřejeme jim humózní, propustnou a hlinitopísčitou půdu, aby dobře rostly. Před výsadbou jim půdu připravíme: prokypříme a odplevelíme. Nikdy nesmíme cibuloviny sázet do půdy, která je vyhnojená čerstvým hnojem.
  • Hloubka výsadby – platí obecné pravidlo, že bychom měli cibulku zasadit do dvou až tří násobné hloubky.
  • Po výsadbě jim musíme zajistit stálý přísun vláhy, který je důležitý hlavně na jaře při rašení. Podzimní závlahu zajistí většinou srážky.
  • Při výsadbě se také postaráme o vhodnou drenáž – stačí jen na dno jamky nasypat trochu hrubšího písku.
  • Rostliny vysazujeme do skupin, protože pak více vynikne jejich krása. Můžeme vytvářet různé zajímavé barevné kombinace, nebo vysazovat cibuloviny jednoho druhu. Mezi cibulovinami dodržujeme rozestupy. Neměli bychom zapomínat na výšku rostlin – ve skupině by ji měly mít všechny stejnou.

Cibuloviny kvetoucí na jaře

Můžeme je vysazovat jak do záhonů, skalek, ale i do travnaté plochy (tam se krásně vyjímaní narcisy a krokusy) nebo do vegetačních nádob. Ty nám budou dělat radost na balkóně, terase i za oknem.