zdroj Pixabay

KDO BY NEZNAL ZLATOBÝL

In Bylinky, Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Zlatobýl je starodávná bylina, která se pěstovala hlavně na venkovských zahradách a kterou lidoví léčitelé používali již ve středověku. Mnoho let prý účinky zlatobýlu zkoumal i dvorní lékař slavného francouzského Krále Slunce (Roi-Soleil) z rodu Bourbonů. Lékař tvrdil, že zlatobýl je bylinka, která chrání, a navíc také dokáže vyléčit i silně poškozené ledviny. Jeho odvážné tvrzení potvrdila moderní doba až po třech stech letech.

Zlatobýl poznáme podle zlato žlutých květů

Zlatobýl je vyšší vytrvalá rostlina s rovným dřevitým stonkem, hustými kopinatými listy a drobnými žlutými úbory uspořádaných v hustých hroznech nebo latách, plody jsou chlupaté nažky. Jak vyplývá z jeho názvu, zlatobýl na dálku září zlato žlutými květy. Roste v mírném pásmu severní polokoule v lesích a křovinách, na rumištích, u cest či podél železničních náspů, na slunečních svazích, stráních i skalnatých místech. Podle místa výskytu existují zlatobýly severoamerické a euroasijské – u nás roste jako původní jediný druh: zlatobýl obecný (Solidago), ostatní druhy byly přivezeny (například z. kanadský, z. obrovského či z. trávolistý).

Zlatobýl nemá rád tropické teploty

Rostlině nevyhovují tropické teploty, což znamená že se jí v našich podmínkách dobře daří. Pěstuje se na zahrádkách především na okrasné účely. Je aromatická a medonosná a kvete od července až do října.

  • Výsadba – rostlinu vysazujeme na zvolený záhon buď na jaře nebo na podzim.
  • Stanoviště – má ráda slunce, snese však dobře i polostín.
  • Zálivka – vyhovuje mu dostatek vody, proto jej nezapomeneme zalévat.
  • Zemina – zlatobýlu postačí běžná zahradní zemina.
  • Rozmnožování – je velmi jednoduché – nejlépe na podzim nebo na jaře se množí dělením trsů.

Na co si musíme dávat pozor

1) Zlatobýl bývá napadán padlím.
2) Rostlina často zplaňuje, proto se vyplatí zavčas ostříhat odkvetlá květenství, aby nám zlatobýl nezaplevelil svými semeny zahradu.

Všechny zlatobýly mají léčivé účinky

Všechny zlatobýly mají léčivé účinky, i když zlatobýl obecný je z nich asi nejsilnější. Rostlina se využívá v rámci lidové i tradiční medicíny. V období květu se sbírá horní část natě a suší se zavěšená květem dolů.
Zlatobýl obsahuje rozmanité rostlinné látky. Jsou tu zastoupeny flavonoidy i saponiny, třísloviny, silice, hořčiny, sliz, polysacharidy i různé kyseliny.
Podporuje činnost močových cest, proto je také při jejich nemocech nejvíce používána. Dovede vyléčit i těžce poškozené ledviny. Působí detoxikačně, podporuje také trávicí soustavu a upravuje metabolismus. Zmírňuje kašel i astma. Pomáhá při revmatismu, dně i při zvětšené prostatě a hemeroidech. Má vynikající vliv na psychiku a celkové mentální zdraví. Pomáhají proti stresu a nervozitě, a dokonce i při stařecké demenci.

Dále se také bylina používá jako kloktadlo ústní dutiny, na různá kožní poranění, ale také na podlitiny i na hnisavé rány a kožní ekzémy. Můžeme si ji přidat do koupele – má uklidňující účinek.