zdroj Pixabay

LILKOVÁ SEZÓNA JE V PLNÉM PROUDU

In Poradna, Zelenina by walsla

Cukety a lilky zaplavily i naše zahrádky. Ve středomořské kuchyni je tato zelenina nenahraditelná a my se učíme zpracovávat ji, protože nám na dovolených zachutnala. A není to nijak složité, lilek většinou potřebuje jen jednoduchou úpravu, postačí bylinky, koření, sůl a olivový olej.

Jaké plody v kuchyni využíváme

Na pultech obchodů či na trzích seženeme lilky nejrůznějších tvarů i barev, ať už jsou klasicky fialové, nebo červené, žíhané, žluté… Vybíráme si menší plody s hladkou slupkou a zelenou stopkou. (Pokud je bez stopky, jedná se pravděpodobně o starší kus.) Plod lilku může dosáhnout hmotnosti až dva kilogramy, ale gurmeti (tedy labužníci, kteří rádi její vybraná jídla a také jim rozumí) dávají přednost menším kusům, nejlépe o průměru od 5 do 8 centimetrů, s lesklou, hladkou slupkou a jasně zeleným stonkem i čepičkou. Větší a starší mohou být totiž vodnaté a hořké. Na přezrálost nás upozorní i velká nahnědlá semena.

Jemná neutrální chuť

Za syrova je lilek nejedlý, má hořkou chuť, což způsobují fenolické sloučeniny, a někdy může být i jedovatý. Teplem hořkost dužiny mizí – po tepelném zpracování je nejen velmi chutný, ale také zdravý. Výživné plody vynikají masitou dužinou s jemnou neutrální chutí, takže si dobře připravíme, jaké koření a bylinky použijeme při kuchyňském zpracování.

Jak lilek upravovat

  • Před vařením (pokud to nevyžaduje recept) lilek neloupeme, protože tenká dobře stravitelná slupka obsahuje cenný látky s antioxidačními účinky.
  • Hodí se k pečení, grilování i zapékání (například po naplnění zeleninovou nebo masovou směsí).
  • K nejsnazší úpravě patří pokrájení na kolečka a restování na sucho na pánvi nebo grilu.
  • Tvoří spolu s cuketou “grund” lehkých polévek.
  • Vytváří výborný základ ratatouille (francouzská verze leča) a dalších zeleninových směsí.

Potit či nepotit

Lilek se porcuje snadno. Můžeme jej nakrájet na kolečka (ideální je tloušťka je asi 1 cm) nebo podélně na plátky. U cukety se nemusíme rozhodovat, tam je lepší nechat plody „vypotit“. U lilku to záleží na receptu, který se chystáme připravovat. Před samotnou tepelnou úpravou mu dáme chvilku. Nakrájená kolečka mírně osolíme a necháme několik minut ležet. Přebytečnou tekutinu pak osušíme papírovou utěrkou. Pokud chceme péct lilek vcelku, doporučují odborníci propíchnout jej na několika místech třeba vidličkou, aby nám snad v troubě neexplodovaly. A navíc pak do sebe nasaje chutnou šťávičku.