zdroj Pixabay

NAMNOŽÍME SI KEŘÍČKOVÝ ANGREŠT

In Ovoce, Poradna by walsla

Angrešt – aromatický, chuťově výjimečný, sladkokyselý, lahodný… to jsou přívlastky známého ovoce, které se pěstuje v našich zahradách od nepaměti. Obsahuje spoustu vitamínů a zdraví prospěšných látek, že není důvod, proč ho nepěstovat na vlastní zahrádce. Většina odrůd je nenáročná.

Rozmnožování keříkového angreštu

Možná jsme neměli možnost koupit si sazenice keříčkového angreštu. Nemusíme se však představy o pěstování vzdát. Jednak se můžeme podívat na internetové stránky, nabízí se například: https://www.zzoja.cz/katalog/angresty nebo https://www.zahradnictvi-spomysl.cz/angrest/ A jednak si můžeme sazenice vypěstovat sami rozmnožováním z vlastních rostlin.

Rozmnožujeme kopčením

Na jaře seřízneme staré větve angreštu nad zemí. Nové mladé letorosty, které právě vyrůstají, koncem jara (květen až červen) zasypeme do výšky asi 10 cm lehkou zeminou. Kopeček postupně navyšujeme až na 30 cm (hlídáme ho hlavně při dlouhodobějších vydatných deštích). Koncem září zeminu odhrneme a zakořeněné letorosty oddělíme od mateřské rostliny. Vysadíme je na předem zvolené stanoviště, případně do připravené školky.

Rozmnožování potápěním

Rozmnožování potápěním probíhá tak, že na jaře vykopeme kolem mateřského keře několik hlubokých jamek (průměr od 10 až do 20 cm). Vybereme si vhodné letorosty a ohneme je do jamky, tam je ukotvíme drátěnými háčky případně dřevěnými kolíky a pak je zasypeme zeminou tak, aby nad zemí zůstal vrcholky letorostů. Je-li sucho, jamky z upevněnými letorosty zaléváme. Na podzim zeminu opatrně odhrneme a letorosty, které už stačily zakořenit, oddělíme od keře. Výhonky s nově vytvořenými kořínky můžeme vysadit přímo v zahradě.

Zelené vrcholové řízky

Dalším způsobem je množení vrcholovými řízky. Od června do července si připravíme vhodný materiál – tzn. nařežeme si odřezky z výhonků v délce 6 až 10 cm. Ponecháme jen listovou růžici a ostatní horní listy zkrátíme na polovinu, spodní listy zcela odstraníme. (Tím snížíme odpařování vláhy). Takto upravené řízky pak napícháme do zastíněného foliovníku či pařeniště (substrát ze směsi písku, rašeliny nebo perlitu). Snažíme se, aby tu byla dostatečná teplota a vlhkost. Sotva začnou růst kořínky, můžeme začít s větráním, aby se nové rostlinky otužily. Sazeničky dáváme do volné půdy až zjara příštího roku.