zdroj redakce

POZVÁNKA Z FLORY OLOMOUC

In Poradna by walsla

Olomoucké výstaviště zve milovníky přírody, květin, výpěstků ovoce a zeleniny a také dobré pohody na Podzimní Floru Olomouc 2019. Nese název „Zahradní slavnost“ a uskuteční se už začátkem října. Doprovodí ji tradiční Podzimní zahradnické trhy, ale také festival gastronomie a nápojů Olima či projekt Rozkvetlé památky.

Hlavní expozice v pavilonu A

V pavilonu A nás bude čekat hlavní expozice s názvem „Zahradní slavnost“ a představí se tu nejlepší pěstitelé z řad členů Zelinářské unie, Ovocnářské unie včetně Školkařského svazu. Hlavní expozice předvede typické podzimní plody. Téma oslavuje podzimní období a bohatou úrodu. Připomene také 30 let od Sametové revoluce.
Téma Zahradní slavnost letošní podzimní Flory Olomouc odkazuje na náročnou a smysluplnou práci všech zahradníků, zemědělců i sadařů, kteří právě v podzimním období sklízí svou zaslouženou úrodu po celoroční práci. Ústřední téma je také propojeno s oslavou 30 let od sametové revoluce a odkazuje na slavnou divadelní hru Václava Havla, Zahradní slavnost.“ říká zahradní a krajinářská architektka Ing. Barbora Trundová.

Floristické soutěže

Vedle ukázek podzimního ovoce a zeleniny nebude chybět také floristická soutěž Pohár podzimní Flory, která ocení nejlepší floristy. Soutěžit se bude ve dvou disciplínách: úkolem bude uvázat „kytici pro hostitelku“ a dekorovat „stůl na zahradní slavnost“ a ve třech kategoriích: junior, profesionál a hobby.

Včelaři v pavilonu G

V pavilonu G se uskuteční včelařská výstava „Hanácká včela“. Návštěvníci si budou moci prohlédnout historické vybavení včelařů, unikátní včelařské exponáty, včelí úly nebo hnízda čmeláků. Program Českého svazu včelařů bude pokračovat poutavými přednáškami v historické oranžerii ve Smetanových sadech. Zde se také představí studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze s výstavou svých prací.

Podzimní zahradnické trhy

Již tradičně se s podzimní Florou Olomouc uskuteční také Podzimní zahradnické trhy. Nabídnou návštěvníkům široký sortiment rostlin, výpěstků, semen, zahrádkářských pomůcek či hobby potřeb. Novinkou trhů bude Babiččin dvoreček a jiné atrakce pro děti. Samozřejmě nebudou chybět ani nejrůznější soutěže, a těšit se můžeme i na hudební vystoupení a ukázky gastronomického umění. Pro děti základních škol je na čtvrtek 3. října připravena soutěž Dýňodlabání.

Základní informace pro návštěvníky

FLORA OLOMOUC 2019 – podzimní etapa
Místo konání: Výstaviště Flora Olomouc, pavilony A, E, G, H, exteriéry, oranžerie a Smetanovy sady
Doba konání: 3. – 6. října 2019, denně od 9 do 18 hodin, v neděli od 9 do 17 hodin. Rozkvetlé památky – floristickou výzdobu olomouckých pamětihodností můžeme obdivovat od 3. až do 15. října.
Další informace najdeme na stránkách: https://www.flora-ol.cz/

Na Floru se vyplatí jet vlakem

Na podzimní Floru se opět vyplatí cestovat vlakem Českých drah. Na výstavu se lze svézt se zvýhodněnou jízdenkou VLAK+ Flora. Sleva činí 50 % na zpáteční jízdné z kteréhokoliv místa v ČR. Aby byla jízdenka se slevou VLAK+ uznána i pro zpáteční cestu, je nutné si ji nechat označit razítkem ve stánku Českých drah, který bude umístěn ve foyer pavilonu A. Jízdenku se slevou VLAK+ lze přitom zakoupit do všech stanic začínajících jménem města Olomouc – tedy i na zastávky Smetanovy sady nebo Nová Ulice, které leží na dohled od výstaviště.