zdroj Pixabay

ROZMNOŽÍME SI ČÍNSKOU RŮŽI

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Čínská růže je známou pokojovou rostlinou, ale pěstuje se i jako venkovní okrasný keř. Jednoduše ji můžeme rozmnožit bylinnými řízky.

Ibišek

Čínská růže, také se jí říká ibišek čínský (Hibiscus rosa – sinensis), pochází z tropických a subtropických oblastí Asie. Do Evropy byl převezen až v první polovině 18. století. Ve volné přírodě může i u nás tento okrasný keř dorůst do výšky kolem 150 cm. Jeho zvonovité květy mohou být jednoduché nebo plné a v barevných odstínech od bílé, žluté až k sytě červené. Rozkvetlý květ vydrží – bohužel – jen jeden den.

Na zahrádce nebo doma

Pěstovat ho můžeme jako okrasný keř na zahrádce, anebo doma jako pokojovou rostlinu. Je to rostlina nenáročná. Potřebuje dostatek světla a výživnou půdu. Během vegetačního období jí vyhovuje teplota kolem 20 stupňů Celsia. Můžeme jí dopřát letnění na místě chráněném před větrem, deštěm a přímými slunečními paprsky. Koncem léta ji přeneseme zase domů, v zimě jí postačí i 15 °C.

Jak si rozmnožíme čínskou růži

Čínskou růži si rozmnožíme pomocí řízků. Odebereme je z rostliny, která se nám zalíbila – ať už  u přátel, u sousedů, v práci… A budeme-li dobře postupovat, možná nám vykvete už příští rok. Dolní část odřezku namočíme do stimulátoru a vložíme do nádoby s vodou – zakoření už během několika týdnů.

Příprava substrátu

Připravíme si pro zakořeněné řízky na výsadbu směs, která těmto mladým čínským růžím vyhovuje. V poměru 2: 1: 1: 1: 1 namícháme: substrát pro pokojové rostliny + kompost (dobře vyzrálý a prosátý) + rašelina (ta už starším rostlinám nesvědčí) + písek + perlit.

Výsadba řízků

Zakořeněné odřezky vyjmeme z nádoby s vodou, rovnou z nich odstraníme zvadlé spodní listy a velmi opatrně řízky vysadíme, abychom nepolámali křehké kořínky. Odřezek musíme zasadit dostatečně hluboko, aby celá část stonku s kořínky byla ukrytá v zemině. Vysazené řízky zalijeme a substrát udržujeme stále vlhký. Nádobu umístíme na východní okno, kde budou mít rostlinky dostatek světla, ale před ostrými slunečními paprsky budou chráněny.

Můžeme dát do jedné nádoby i několik řízků, abychom pak mohli pěstovat keříčkový tvar ibišku. Anebo zasadíme jen jeden odřezek a růži pak tvarujeme jako stromeček.