zdroj Pixabay

ŠKŮDCI A CHOROBY 2.

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

Vegetační období pomalu končí a my musíme zůstat bdělí a nesmíme polevit v boji proti nepřátelům rostlin v našich zahrádkách. Ušetříme si tím práci i starosti v dalším roce. Rostliny pečlivě prohlížíme a kontrolujeme jejich stav. Pokud najdeme některého ze škůdců, neotálíme a začneme s bojem…

Prevence je důležitá i v boji proti škůdcům

Počátek boje jak proti chorobám, tak i proti škůdcům začíná už při výběru a nákupu rostlin. Důležité je, abychom si domů přinesli zdravé, silné, a tím i odolné jedince. Vyvarujeme se takových problematických rostlin, které jsou už samy náchylné na určité choroby, či bývají napadány určitým škůdcem.

Důležité je samozřejmě prostředí a jeho podmínky, do kterých nové přírůstky přineseme. Výběr vhodného stanoviště, správná péče po výsadbě, zálivka a hnojení podle požadavků rostliny, pravidelná kontrola stavu… Mezi méně odolné – tedy mezi ty náchylné patří například: japonský javor (trpí hlavně houbovou chorobou), buk a katalpa zase trpí padlím, růže nejvíce napadají mšice…

Škůdci – i když jsme se snažili

Přestože jsme se snažili a splnili všechny prvotní podmínky pěstování – objevili se nám na zahradě škůdci. Nezbývá než se rychle rozhodnout, jak s nimi začít bojovat. A nesmíme otálet! Stejně jako u rostlinných chorob je důležitá správná diagnóza. I v boji se škůdci se mnohdy musíme uchýlit pro použití chemie, a také tady nám pomohou rady odborníků.

Mšice

Mšice jsou asi nejznámějším hmyzem, který nás na rostlinách potrápí. Mohou být zelené, černé, žlutavé, okřídlené i bezkřídlé, některé dosahují velikosti až 6 mm. Nejenže poškozují rostliny sáním, ale také přenosem virových chorob. Nejdůležitější je najít mšice na rostlinách co nejdříve. Pak je lze odstraňovat i mechanicky.
Pokud sáhneme po chemii, pak například Calypso 480, Fast K, NeemAzal…

Vlnatka krvavá

Vlnatka krvavá je malá mšice, která napadá kmeny a větve stromů. Větve se časem deformují a odumírají. Má rezavou až červeno fialovou barvu a je pokryta bílým voskovým povlakem. Přezimuje pod kůrou.
Do postřikové kapaliny (Mospilan 20, Movento 100…) se doporučuje přidat smáčedlo.

Svilušky

Svilušky jsou drobní pavoučci žlutobílé až červené barvy o velikosti asi jen 0,5 mm. Na napadených listech rostlin nacházíme žlutobílé tečkované skvrny, listy pomalu žloutnou a posléze usychají. Svilušky napadají širokou škálu rostlin. Pokud je objevíme ve skleníku, můžeme využít biologickou ochranu dravých roztočů.
Z chemických přípravku je to třeba: Floramite, Mirical, Sanmite, Vertimec…

Hlemýžď – slimák – plzák

I když se to nezdá, dokáží nám na zahradě nadělat velkou škodu. Živí se rostlinnými částmi, okusují klíčky i stonky, plody i hlízy, listy i kořeny.
Slimák klade do půdy asi 2 mm velká vajíčka a živí se pletivem rostlin, jeho návštěvu poznáme podle slizu, trusu i dřeňového žíru.
Plzák dosahuje délky i více než 15 cm, má barvu hnědou, oranžovou, výjimečně i černou. Živí se čerstvými rostlinami.
Hlemýžď zahradní má své tělo (dlouhé asi 10 cm) ukryté v kulovité pravotočivé ulitě. Pohybuje se jen za deště, pak se přilepí k podkladu a čeká. Živí se částmi rostlin, denně zkonzumuje tolik potravy, kolik sám váží.
Nastražujeme na ně nejrůznější pasti a pravidelně je sbíráme. Kromě toho můžeme také použít granulovaný přípravek na hubení měkkýšů Vanish, jen přitom musíme dát pozor na děti a domácí mazlíčky.

Housenky

Housenky jsou larválním stádiem krásných motýlů. Trápí nás svou žravostí, některé jsou i dravé. Škody páchají okusem a dovedou zničit i celou výsadbu. Na zahradě je nejčastěji sbíráme. Pokud se přemnoží, pak je nutné použít chemii. Např. Benevia, Steward, Karis, Insegar 25. Karate, Careo…