zdroj Pixabay

ZÁŘÍ, ZÁŘÍ VÍNO PRO NÁS VAŘÍ

In Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

Září je tu a počasí nám stále ještě dopřává hezký konec léta. Meteorologové se předhánějí, aby nás připravili na vysoké letní teploty, anebo zase před chladnými dny… Ať tak či tak, zahrádkář nemá příliš na vybranou. Musí na své zahrádce stále něco dělat. Sklízí nebo seje, ryje a odpleveluje, uklízí, připravuje se na podzim. Na nic nezapomenout – ani na radost z plodů své celoroční práce.

Dozrávají lískové oříšky

Pokud nám lískové oříšky veverky nesklidily už během srpna, pak začátkem září některé druhy lískových oříšků dozrávají. Teprve když zhnědnou, oloupeme je. Vyloupané oříšky je třeba nechat dosušit na lískách. Rozprostřeme je a necháme při teplotě okolo 30 stupňů Celsia sušit zhruba dva týdny. Teprve pak je uložíme v síťových sáčcích nejlépe do chladné vzdušné místnosti.

Zralost sklizňová a konzumní

Září bývá většinou ve znamení sklizně. Všechny plody sklízíme v době tak zvané sklizňové zralosti. Je to doba, kdy je ovoce zralé právě ke sklizni. Neznamená to ale zralost konzumní – takže ovoce nemusí být ještě zralé ke spotřebě / konzumaci. Tato doba je u podzimních a zimních odrůd ovoce různá. Mezi sklizňovou a konzumní zralostí může být rozdíl dokonce i několik měsíců – záleží na druhu ovoce i na jejich odrůdách.

Znát zralost je při sklizni velmi důležité, abychom věděli, jak s jednotlivými druhy nakládat. Sklizené ovoce dozrává uložené ve vhodných bedýnkách. Pokud je uložíme v suchu a teple, dozrávání urychlíme, naopak pro oddálení konzumní zralosti plody skladujeme při teplotě od 0 do 3 stupňů Celsia, při vzdušné vlhkosti od 80 do 90 procent. Pozor – střídání teplot uskladněným plodům nesvědčí.

Vysadíme a ještě jednou ošetříme jahody

Pokud jsme zakládali nové jahodníky, musíme výsadbu dokončit, aby nám zasazené jahodníky do zimy dobře zakořenily. Později už by to nestihly a uhynuly by nám.
Záhony podle potřeby zavlažíme a ještě před příchodem chladných dnů je zbavíme plevele a znovu přihnojíme. Dáme si pozor, aby se hnojivo nedostalo do srdíček.