zdroj Pixabay

ZAČÁTEK ZÁŘÍ A NAŠE ZAHRÁDKA

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

I když nás čeká ještě pěkných pár letních dní, všichni víme, že létu už bohužel odzvonilo. Skončily prázdniny, většinou i dovolené a docela určitě i ta tropická vedra… ale zahrádkáři, ti mají napilno i v tomto měsíci. Už sice nemusí zalévat dva krát denně (ráno i večer), práce je však stále dost.

Září – hlavní činnosti je sklizeň ovoce

Sklízíme úrodu ovoce – jablka, hrušky a švestky. Zdravé a neporušené plody uskladňujeme v dřevěných bedýnkách nebo truhlících v chladné místnosti avšak bezmrazé místnosti. V ovocné zahradě končí sklizeň letního ovoce, někdy však musíme začít i se sběrem podzimních druhů, většinou sklízíme podle zralosti postupnou probírkou hrušky a jablka.
Denně však sbíráme především ovoce spadané. To lze využít v kuchyni, případně jím plníme sud na pozdější oblíbené vypálení.
Později sklízíme také švestky. Pokud mají hladkou slupku sytě vybarvenou, můžeme je hned konzumovat, nebo je případně zamrazíme. Chceme-li je jinak zpracovat, pak je necháme na stromech o něco déle, až se jejich povrch začne svrašťovat a jsou už mírně přezrálé. Pak jsou sladší a my si z nich připravujeme na zimu povidla nebo marmeládu. Nejlépe se sklízejí setřásáním do nějaké vhodné plachty.
Obíráme také časné kultivary vinné révy.

Ještě stále můžeme vysévat či sázet

Ještě je čas na výsev časných kultivarů ředkviček.
Začátek měsíce je také posledním termínem pro setí polníčku. Jeho semena zakryjeme zeminou jen slabě, půdu přitlačíme a udržujeme ji vlhkou.
Stále také můžeme vysazovat na záhon endivii.
Od poloviny měsíce až do konce září můžeme ještě zasévat špenát, který budeme sklízet na jaře. Podobně ještě sejeme do řádků řeřichu.
Abychom se na jaře těšili z krásné zahrádky, připravíme si záhony pro výsadbu dvouletek i trvalek, ať už to jsou třeba macešky, pomněnky, velkokvěté sedmikrásky.

V září pomalu přichází také podzim, což je vhodná doba na výsadbu stálezelených okrasných keřů. Patří k nim především rododendron, který vyžaduje nejen kyselou půdu a vysokou vlhkost vzduchu, ale také polostín a rašelinu smíšenou s polo vyzrálým kompostem.