zdroj Pixabay

PŘÁTELSKÉ CHRYZANTÉMY

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Chryzantémy patří do čeledi hvězdnicovitých, jsou oblíbené nejvíce ve své domovině – východní Asii. Pochází sice z Číny, kde ji pěstovali již 500 let před naší letopočtem, brzy se rozšířila nejen v Asii. Stala se dokonce symbolem japonského císařského dvora, najdeme ji na královské pečeti i na erbu japonského císaře a už od roku 1888 se v Japonsku uděluje státní vyznamenání Řád chryzantémy. Tato podzimní květina je samozřejmě opředena nejrůznějšími legendami – včetně elixíru mládí.
Ač je domovem chryzantémy Čína, její název má řecký původ – znamená „zlatá květina“.

Chryzantémy lákají na velké množství barev

Listopadky jsou květinami přátelství a lásky. V tomto období už není na zahrádkách tolik jiných květů, zato listopadky nás lákají svými krásně vybarvenými květy v mnoha barevných odstínech, ale i zajímavými tvary a různou velikostí. Upozorňují nás na příchod podzimního období. Chryzantéma kvete hlavně během podzimu až do začátku zimy. Její zvláštní charakteristická vůně nám připomíná svátek Všech svatých, je také nejčastější rostlinou užívanou k výzdobě hrobů, proto je také její lidový název Dušička.

Chryzantéma nás vždy překvapí svým vzhledem

Obdivujeme je pro neuvěřitelné množství kultivarů i širokou nabídkou barev a přitom každý jednotlivý květ má své kouzlo, kterým nás překvapí i potěší. Je to květina mnoha variací. Stále přibývají nové krásné druhy, a tím se rozrůstají i možnosti jejich využití. Typické smuteční poslání se díky neskutečné rozmanitosti a také proto, že řezané květy vydrží dlouho čerstvé, změnilo a chryzantémy jsou dnes využívány při nejrůznějších slavnostních příležitostech, v kyticích, dekoracích. Zdobí větší i menší interiéry a menší odrůdy se dobře vyjímají i na balkonech, terasách i oknech.
Ve Východní Asii využívají některé druhy chryzantémy i v lidovém léčitelství (zotavení po chřipce, snížení teplot, osvěžující čaj…), nebo v čínské kuchyni.

Pěstování krasavice

Aby nám listopadky vydržely více let, musíme splnit jejich nároky na pěstování.

  • Poskytneme jim středně těžkou, propustnou humózní půdu.
  • Vysadíme je na světlé stanoviště, ale nevystavujeme je přímým slunečním paprskům.
  • Chryzantémy potřebují přiměřený dostatek vláhy a v době vegetace je musíme jednou za čtrnáct dní přihnojit.
  • Na zimu jim poskytneme ochranu proti mrazům a přikryjeme je lehcí zeminou, nebo kompostem s rašelinou (ve velkých zimách můžeme použít ještě lehký kryt z chvojí.
  • Sestřihneme je až na jaře, když je odkryjeme, zkypříme zeminu a zkrátíme listopadky až nad zemí.
  • Rozmnožování není tak složité – použijeme k tomu vrcholové řízky , které vylomíme z mateřské rostliny. Odstraníme spodní listy a odřezky zapícháme do kompostové zeminy v pěstebních nádobách – zakořenit by měli asi za 3 až 4 týdny. Když už jsou kořínky dostatečně silné, zaštípneme hlavní stonek, aby se nám květina dobře rozvětvila. Pokud chceme získat rostlinu s velkými květy, vyštipujeme i boční výhonky v paždí listů. Rostliny pak zasadíme s neporušeným kořenovým balem do volné půdy.