zdroj Pixabay

EXOTICKÁ SCHIZANDRA

In Bylinky, Ovoce, Poradna by walsla

Schizandra je v našich krajích zajímavou exotickou zvláštností. Ve východní Asii, odkud pochází, je to tradičně pěstovaná rostlina. Není jen okrasná, ale hojně se pěstuje hlavně díky svým léčivým a povzbuzujícím schopnostem již tisíce let. Zázračně zdravé plody této pohledné liány si můžeme vypěstovat i u nás doma.

Schizandra je dřevitá liána

Klanopraška čínská (Schizandra chinensis) je opadavá dřevitá liána s tenkými eliptickými světle zelenými listy. Její zdřevnatělé stonky příjemně voní. Vonné jsou i květy v barvě bělavé, krémové či narůžovělé. Plodem jsou růžově červené až červené jedlé bobule, jsou velké asi 5 až 7 milimetrů. Rostlina je nápadná právě na podzim svým barevným souplodím, které se podobá červenému rybízu. Pro své blahodárné účinky na lidský organismus má své využití v medicíně.

Říká se jí ovoce pěti chutí

Léčivé plody tzv. „Stromu pěti chutí“ (jak je rostlina nazývána ve své domovině), mají chuť kyselou, sladkou, pálivou, slanou i hořkou – je nezaměnitelně kořeněná, mnohým ne zcela příjemná. Zato však má léčivé schopnosti a dovede posilovat celý náš organismus.

Klanopraška a její obsahové látky

Plody klanoprašky jsou hodnoceny hlavně díky vysokému obsahu vitamínu C. Významné jsou však i další látky, například: kyselina jablečná, citronová, vinná, askorbová, slizy, pryskyřičnaté látky a také schizandriny (adaptogenní složky), obsažené hlavně v semenech.
Obsahové látky mají mnoho blahodárných účinků:
Posilování imunity. Pozitivní účinky při sexuální výkonnosti (mužů i žen). Plody prokazatelně pomáhají při ospalosti, depresi, chudokrevnosti i vyčerpanosti nebo slabozrakosti. Jsou vyhledávány při chorobách střev, jater, žlučníku i plic – plody stimulují dýchání i činnost cév.
Klanoprašku by neměli užívat lidé s vysokým krevním tlakem a se srdečními chorobami.

Jak se schizandra používá

Jako léčivá rostlina s prokázanými účinky se používá v několika formách. Ze sušených, ale i z čerstvých listů se připravuje posilující čaj. Plody se mrazí suší, kandují, případně se používají na nálevy, osvěžující nápoje, tinktury, domácí víno, marmelády i kompoty, džemy anebo se nakládají do medu.

Léčivé účinky

V Číně se od pradávna Schizandra používala především jako důležitý posilovač organismu nebo při potížích s nespavostí. Poslední výzkumy prokázaly, že pomáhá také proti kašli, posiluje srdce, zlepšuje trávení, ovlivňuje činnost jater a žlučníku, je podpůrným prostředkem při jejich onemocnění. Je důležitým pomocníkem při kardiovaskulárních onemocněních. Dokáže snižovat nebezpečné usazování vápníku a tuku na cévních stěnách, které jsou hlavními příčinami infarktu či mozkové příhody.

Osvěžující ovocný čaj

Čaj si můžeme připravit z listů, výhonků i ze sušených plodů. Na tento osvěžující nápoj potřebujeme 1 až 2 lžičky sušených plodů, které zalijeme šálkem horké vody, necháme stát cca 12 hodin, scedíme a pijeme (můžeme ho přisladit, nejlépe medem případně přírodním např. třtinovým cukrem).

Čaj z listů zvýší naši aktivitu

S úspěchem můžeme využít také listy, z nichž si uvaříme čaj. Zvýší naše pracovní úsilí, ať už fyzické nebo duševní, ale musíme si dát pozor i na vedlejší účinek – tím může být nespavost, nervová vzrušivost, ale dokonce i poruchy srdeční činnosti.

Žvýkejme čerstvé listy

Chceme-li získat pocit psychické i fyzické pohody, pak nám prý kupodivu pomohou listy schizandry. Stačí, když 1 až 2 čerstvé listy pomalu rozžvýkáme.