zdroj Pixabay

PROČ NEZKUSIT PĚSTOVAT SCHISANDRU

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna by walsla

 Chtěli bychom zkrášlit odpočinkové místo u pergoly nebo na treláži? Pak je volba schizandry – klanoprašky tou nejlepší. Proč to s ní vlastně nezkusit. Nabídne nám krásu i užitek a vytvoří příjemné zákoutí. Pnoucí rostliny pokryjí holá místa, zachovají soukromé části zahrady, v horkých letních dnech pro nás vytvoří příjemný stín. Kromě toho je schizandra aromatická a léčivá.

Co bychom o ní měli vědět

Klanopraška (Schisandra chinensis) je levotočivá liána, která se k nám dostala z dálného východu (Japonsko, Korea, Čína), kde roste volně v lesích. Klanopraška čínská se objevuje vysoko v horách, je tedy otužilá a mrazuvzdorná. Naše zimy by jí neměly dělat potíže, dobře zvládá zimní teploty i pod mínus 25 °C.
Její čínské jméno Wu-Wei-Zi znamená „ovoce pěti chutí“ (sladká i kyselá, slaná i pálivá a hořká).

  • Rozmnožování – nejsnadnější je vegetativní, protože silnější mateční rostlina vytváří hodně kořenových výhonků, které jen odkrojíme rýčem a přesadíme na nové stanoviště. Množit ji můžeme také řízkováním (letní polovyzrálé se 4 až 5 očky). Rozmnožování semeny (v plodech bývají 1 až 2 semena) je možné, ale složitější.
  • Stanoviště –najdeme pro ni nejlépe lehce přistíněné místo, severní strana. Pozdržíme tím brzké jarní rašení, ke kterému by na sluníčku rychle došlo, a poupata by pak poškodily pozdní mrazíky.
  • Zemina má být humózní, propustná a vlhká a dobře odvodněná. V trvale přemokřených ani v suchých nerostou dobře.
  • Nastýlka je velmi vhodná, protože schizandra má mělký kořenový systém a drcenou kůrou jí zajistíme přiměřenou vlhkost. Zároveň bude mít i zimní ochranu kořenů v prvních letech růstu. A navíc je mulčování vhodné, protože brání v předjaří přílišnému prohřívání povrchu a tím i předčasnému rašení.
  • Hnojení jí vyhovuje – každý rok přihnojíme superfosfátem, ledkem amonným.

Popínavá velká liána

Protože je to popínavá liána, musíme pro ni připravit oporu – konstrukci (u domu, pergolu nebo treláž), po které se může pnout. Po zahájení vegetačního období ji často ohrožují jarní mrazíky. Proto se snažíme, nástup vegetace u ní oddálit, jak je jen možné. (mulčování, vhodné stanoviště) V prvních letech po výsadbě roste dosti pomalu, v našich podmínkách vlastně začíná pořádně růst až třetím rokem. Dorůstá do délky i více než 10 metrů a do výšky cca 3 metry. Nejvhodnější čas výsadby je časné jaro, kdy ji dáváme na trvalé stanoviště, ještě dřív, než začne růst. Klanopraška kvete v květnu 3 až 4 roky po výsadbě. V prvních letech jsou vonné květy pouze samčí, ale v dalších letech se už objeví i šarlatově červené plody narůstající v hroznech. Je samosprašná. Plody schizandry dozrávají v září až říjnu.
Schizandra nevyžaduje mimořádnou péči, není náchylná na choroby.

Kde si schizandru pořídíme

Sazenice koupíme v některém specializovaném zahradnictví, ve velkých marketech či ve specializovaných prodejnách. Najít si ji můžeme i na některém z internetových obchodů. Nabízí ji třeba: https://www.sieberz.sk/
https://www.zahradnictvi-spomysl.cz
http://www.zahradnictvikrulichovi.cz/

A ještě něco

Treláž je dekorativní zahradní doplněk – mřížková konstrukce ze dřeva, bambusu nebo kovu. Odděluje části zahrady a je většinou vytvořen na podporu popínavých dřevin a rostlin.