zdroj Pixabay

ROZMNOŽUJEME KEŘÍČKOVÝ ANGREŠT I RYBÍZ – 2

In Ovoce, Poradna by walsla

Proč zrovna keříčkový angrešt? Při pěstování rybízu dávají zahrádkáři přednost pěstování právě tvarů stromkových. Jednak tím (hlavně v menších zahrádkách) ušetříme prostor, jednak budeme mít nespornou výhodu při česání ovoce a v neposlední řadě získá naše zahrada estetický vzhled.

Kombinace barev i výšky

Při vysazování zasadíme do jedné jamky 3 stromky angreštu – využijeme různý druh i výšku kmenů. Umístíme k nim jen 1 opěrný kolík a k němu kmínky přivážeme. Jáma musí být pochopitelně větší, vyplněna dobře vyzrálým kompostem, aby byly stromky dostatečně zásobeny potřebnými živinami. Stejně můžeme vysazovat i stromky rybízu – díky skladbě kombinací bílého, červeného a černého rybízu u jednoho opěrného kolíku získáme malebný prvek, který oživí prostor a stane se středem pozornosti naší zahrádky.

Získáme nové stromky angreštu i rybízu roubováním

Roubováním získáme nové stromky angreštu i rybízu – potápěním nebo kopčením jsme si připravili pěkné jednoleté výhony meruzalky. Na ně si v druhé polovině srpna naroubujeme ušlechtilé odrůdy. Roubujeme do strany ve výšce, kde chceme tvarovat stromeček. Roubovat je možné také přímo na mateřském keři. Do dobře vyvinutých výhonů na keři meruzalky, kterou jsme nakopčili, aby se vytvořily na výhonech kořeny, roubujeme do boku rouby angreštu nebo rybízu.
Na podzim oddělíme naroubované výhonky od mateřského keře a můžeme je vysadit na trvalé stanoviště.

Roubování za zelena

Pro zkušenější zahrádkáře se nabízí ještě způsob roubování za zelena. Vrchol meruzalky zlaté kolem poloviny června zkrátíme ostrým nožíkem nebo žiletkou a provedeme na něm rozštěp. Roub angreštu nebo rybíz před naočkovaná upravíme tak, že spodní část seřízneme do klínu a listovou plochu zmenšíme na polovinu, abychom zabránili odpařování vláhy. Klín zasuneme do rozštěpu a uvážeme lýkem nebo páskem fólie. Místo roubování nesmíme ošetřit voskem. Před slunečním zářením roub chráníme kapsou z tenkého papíru nebo fólie. Výhodou tohoto způsobu je, že při nepřijetí roubu můžeme roubování zopakovat na zkrácené části podnože, nebo v polovině srpna naroubován do boku.