zdroj Pixabay

DEKORATIVNÍ KAPUSTA ZDOBÍ ZAHRADU I V ZIMĚ

In Okrasná zahrada, Poradna, Zelenina by walsla

Konec léta, podzim… letničky už odkvetly a zahradu zdobí jen pestré listí, které se pomalu snáší na trávníky i prázdné záhony. Ale možná tam ještě zůstaly nějaké chryzantémy, rozchodníky, afrikány… a také okrasné keře dotvářejí barevnou atmosféru. Ale přece existují ještě rostliny, které rozzáří zahradu a navíc…

Patří mezi ně i okrasná kapusta

Kapusta okrasná (Brassica oleracea) je zelenina, příbuzná běžné zelené kapustě a zelí. Ale byla vyšlechtěna především pro svou krásnou růžici listů s výrazně zabarveným středem. Připomíná však spíš zajímavou květinu – krásnou rozvitou růžičku. A tak s ní také většinou zacházíme.

Okrasná kapusta dělá parádu dlouho do zimy

Okrasná kapusta byla pravděpodobně vyšlechtěna v daleké Asii. Z Japonska totiž pochází většina jejích odrůd a hybridů. Liší se od sebe tvarem listů, jejich kadeřavostí, vykrajováním i vybarvením středu. Listy mohou být i hladké (okrasné zelí), ale i hodně zkadeřené (okrasná kapusta), bývají celokrajné nebo i silně vykrajované. Zatímco v létě má naše kapusta nenápadné zelené listy, od září jsou rostliny zajímavým prvkem a během podzimu při poklesu nočních teplot (když dosáhnou kolem mínus 10 °C) se stávají výraznou dominantou zahrady, protože dochází k vybarvování středové růžice. Její barvy jsou bílé, růžové i červené.
V poslední době se začala tato krasavice pěstovat i u nás. Najdete ji v parcích, na zahrádkách, ale může zdobit i balkony, terasy… protože okrasná kapusta dobře roste i ve vegetační nádobě, může to být květináč či truhlík. Není nic jednoduššího než po zazimování muškátů osázet uvolněná místa ať už na záhonech nebo v truhlících rostlinami okrasné kapusty. Radost nám budou dělat několik měsíců.

Vybíráme dobrou sazenici

V některém ze zahradnických center si budeme moci vybrat – a děláme to pečlivě. Sazenice musí být zdravá s nepoškozenými listy a mít dobře vyvinutou růžici. Zkontrolujeme i kořenový systém, aby nebyl příliš přehuštěný. Když budeme pěstovat kapustu v nádobě, počítáme s tím, že nedosáhne takové velikosti jako na záhonu (kořenový systém totiž reaguje na prostor, který mu dáme k dispozici). Střed této zajímavé okrasné rostliny se však při poklesu teplot vybarví stejně krásně.

Vyzkoušet můžeme i výsev

V zahradnických obchodech si můžeme zakoupit i semena okrasné kapusty, a připravit se tak na příští sezónu. Vysévají se koncem jara (od poloviny května a během června). Péče o okrasné kapusty je stejná jako u květáku, brokolice či kapusty.

Co s ozdobnou kapustou

Okrasná kapusta patří mezi košťálovou zeleninu, můžeme ji proto i jíst. Listy jsou sice tužší, ale jedlé. Připravujeme ji stejně jako normální zelenou kapustu – má i stejnou chuť, jen ji musíme vařit nebo dusit delší dobu.