OKRASNÉ TRAVINY SE VYBARVUJÍ II.

In Okrasná zahrada by walsla

Okrasné traviny se liší nejen výškou, ale i barvou a tvarem listů, ale také dobou kvetení. V přírodě je často najdeme vedle vřesů, janovců nebo poblíž bříz. Na zahrádce jsou působivé jako doplněk ve smíšených záhonech, a krásně vynikají v samostatných partiích. Na podzim se většina z okrasných trav vybarvuje.

Nabídka travin je pestrá

Nabídka je v tomto období skutečně pestrá. A podzimní měsíce jsou pro vhodné pro jejich výsadbu. Nepromeškáme možnost vytvořit si atraktivní zahradu, ale i terasu či balkon. Okrasné traviny vysazujeme s kořenovým balem a nesmíme je zapomenout po výsadbě dostatečně zalévat.

Pšenička má citronově žluté listy

Pšenička (Milium effusum ‘aureum’) je tráva sice méně známá, zato však velmi atraktivní – je vysoká jen asi 40 cm, ale její stébla, listy i květenství se po celé vegetační období krásně vybarvují. Rozzáří záhony výraznou žlutou barvou listů. Hodí se do přírodně vedených zahrad, je vhodná na okraje smíšených záhonů, stejně jako podrost pod stromy či keře. Působivé je její sousedství s kapradinami, upřednostňuje polostín až stín, rychle a dobře se rozrůstá, proto ji musíme dát dostatečný prostor.
Vysadíme ji do humózní, mírně vlhké, ale propustné půdy. Pokud bychom ji chtěli rozmnožit – jde to jednoduše dělením trsů (ale i výsevem semen).

Dvojí efekt – v květu a na podzim

Třtina (Calamagrostis acutiflora ‘Karl Foerster’) se ideálně se hodí k žlutě kvetoucím trvalkám. Vhodná je do přírodně laděné zahrady, ve vřesovišti, vyniká i ve skupině s jehličnany, ale zajímavá je i jako solitéra. Největší efekt dosahuje v květu a poté při podzimním vybarvení. Roste trsovitě, poměrně rychle. Její úzká dlouhá květenství se objevují v květnu – jsou zpočátku jemně vínová a postupně se vybarvují do zlatavých a teple hnědých odstínů, kvetou až do konce srpna. Žlutá stébla neztrácí na atraktivitě ani na podzim a v zimě. Před zimou je tedy nestříháme a necháme si tuto dekoraci až do jara. Pak opatrně, abychom nepoškodili nová stébla, odumřelé listy sestřihneme asi 5 až 10 cm nad zemí.
Třtina dobře roste jak v suché, tak i ve vlhké půdě, můžeme ji vysadit na slunce i do polostínu.

Populární ozdobnice

Ozdobnice (Miscanthus sinensis) jsou u nás asi nejoblíbenější. Vynikne v pozadí či uprostřed záhonů. Tvoří husté trsy, roste vzpřímeně, dosahuje až 2 metry. Pokud se pro ni rozhodneme, zjistíme, že v nabídce je velké množství krásných kultivarů. Nejčastěji se pěstuje „Gracillimus“, který vyniká medovým zbarvením listů a krásným kvetením během podzimu – trsy listů zdobí zahradu i během zimy, stříháme je až na jaře. S dekorativními bíle panašovanými listy je to „Variegatus“. Pěkný je i kultivar ‘Zebrinus’ s listy příčně pruhovanými, kdy se střídají zelené a žluté pásky.
Ozdobnici můžeme pěstovat na slunci i v mírném polostínu. Potřebuje hlubší výživnou a mírně vlhkou půdu. Na suchých místech tvoří výrazně menší trsy.

Exoticky vyhlížející ostřice

Ostřice (Carex comans) se hodí všude, jak na venkov, tak i do městské zahrady. Můžeme ji pěstovat i ve vegetačních nádobách. Roste do výšky asi jen 30 cm, ale po několika letech vytváří atraktivní trsy. Na první pohled vypadá jako by byla suchá, ovšem opak je pravdou, ve skutečnosti je velmi vitální. Zatímco její květenství nejsou nijak výrazná, její nádherné světlehnědé listy vynikají nejvíc na podzim a v zimě. V nabídce je mnoha krásných barevných kultivarech.
Ostřice vyžaduje propustnou písčitou až kamenitou půdu, polostín nebo slunce. Není třeba ji stříhat.

Efektní zbarvení listů

Kostřava (Festuca glauca) má kompaktní růst, vytváří stříbřité ježky s efektně zbarvenými listy. Roste vzpřímeně, je nízká asi jen 25 cm a proto se hodí i do menších prostorů. Roste na zahrádkách i ve vegetačních nádobách. Dobře vyniká ve skupinkách, vhodná je kombinace s rozchodníky i jinými okrasnými travinami. Hodí se na okraj záhonů, na svahy, suché zídky i předzahrádky.
Hezky se vybarvuje se na slunci, vyhovuje jí teplé, suché místo.