zdroj Pixabay

LISTOPAD A VÝSADBA OKRASNÝCH DŘEVIN

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Pokud nám podzimní počasí přeje, stihneme na zahradě ještě mnoho práce. A čeká nás jí ještě opravdu hodně. Ať už je to zazimování některých rostlin, péče o okrasné dřeviny, či výsadba živého plotu, solitérů, okrasných keřů nebo stromů.

Jak zasadit živý plot

Právě nyní v listopadu můžeme také založit nový živý plot.

  • Připravíme si půdu do hloubky asi 60 cm. Při výsadbě živého plotu musíme dbát na to, abychom dřevinám neohnuli a nepokroutili kořeny, protože pak by špatně rostly.
  • Do jámy přidáme vhodné hnojivo, nejlépe se hodí kompost.
  • Pokud budeme nový živý plot pravidelně stříhat, je třeba počítat už nyní při výsadbě se šířkou od 80 cm až do 120 cm. Více místa zabere volně rostoucí živý plot – připravíme tedy pro 1 rostlinu 4 metry čtvereční.

Dřeviny vhodné pro výsadbu živého plotu

Při výběru je důležitých několik aspektů. Budeme živý plot pravidelně stříhat – nebo jej necháme volně růst? Chceme živý plot z jehličnatých nebo listnatých dřevin? Dovedeme splnit potřeby vybraných rostlin?

Dřeviny pro pravidelně stříhané ploty – podle požadované výšek jsou vhodné například:

střední růst: ptačí zob (Ligustrum vulgare) a hloh (Crataegus)
silný růst: javor babyka (Acer campestre) a habr (Carpinus)
hodně silný růst: buk (Fagus)

Dřeviny pro nestříhané – volně rostoucí stěny

slabý růst: kdoulovec (Chaenomeles), mochna (Potentilla)
střední růst: kalina (Viburnum), zlatice (Forsythia), rakytník (Hippophae rhamnoides), tavolník (Spiraea), tamaryšek (Tamarix), trojpuk (Deutzia), zákula (Kerria japonica)
velmi silný růst: šeřík (Syringa), štědřenec (Laburnum), dřín (Cornus)

Výsadba solitérních okrasných dřevin

Během hezkého listopadu můžeme pokračovat s výsadbou okrasných keřů a stromů. Vysazovat můžeme i solitéry. Které vyšší dřeviny jsou k tomu například vhodné? Může to být škumpa, jeřáb i bříza, magnólie nebo sakury…

  • Jeřáb (Sorbus) roste v každé půdě a zahradu zkrášlí svou lehkou stavbou koruny i barevnými plody.
  • Škumpa (Rhus) má dekorativní vzhled během celého roku, ale na podzim nádherně vybarví své listy. Na půdu je zcela nenáročná, roste v každé půdě a vyhovuje jí slunečné místo.
  • Bříza (Betula) také není náročná. Je však lepší vysazovat ji až na jaře.
  • Sakury (Prunus) jsou okrasné třešně, tyto dřeviny potřebují chráněné místo.
  • Magnólie (Magnolia) je krásná dřevina udivující svými květy brzy na jaře. Potřebuje vlhčí půdu (nevápenatou) a ochranu před mrazem.
  • Jinan (Gingo) roste značně pomalu, potřebuje propustnou půdu. Samčí rostliny mají širokou korunu. Na podzim se jeho listy hezky barví do žluta.