zdroj Pixabay

ZAHRADA TVOŘÍ KRÁSNOU KOMPOZICI PO CELÝ ROK

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Zahradní kompozice by měla být krásná a atraktivní po celý rok – není to jen otázka jednoho ročního období. A je snahou každého zahradníka dosáhnout ideálního vzhledu svého malého či většího království. Věnuje po celý rok velké úsilí a péči správnému výběru rostlin, vhodné kompozici při sesazování, aby v každém čase bylo na zahradě něco zajímavého, obdivuhodného. Zahrada je krásná tím, jak se mění: jiné barvy, jiné prvky, jiné květiny…

Pravidelná zelená kompozice

V pravidelné zelené kompozici převládají stálezelené dřeviny: listnáče i jehličnany a jejich základní zelené linie doplňují kontrastně dlážděné chodníky v červené nebo hnědočervené cihlové barvě. Mohou tvořit hranice pozemku jako živý plot, nebo oddělovat trávník od záhonů a cest. Najdeme tu túje, cedry, smrky, z listnatých například dřišťály, zimostráz, mahonie a mnoho dalších. Nabízejí se třeba: Thuja occidentalis Smaragd, Thuja occidentalis Danica, Cedrus atlantica Glauca, Picea pungens, Berberis julianae, Buxus sempervirens, Mahonia aguifolium

Zahradu zpestřují nižší i vyšší trvalky

Zahradu zpestřují barevné polštáře nízkých trvalek, mohou to být floxy, tymián, rozchodníky, devaterník (Phlox subbulata, Thymus serpyllum, Sedum, Helianthemum) a další. Ale nejen nízké, také vyšší trvalky či okrasné trávy. Může to být levandule, mečík, srdcovka, astry… (Lavandula angustifolia Mill, Iris sibirica, Dicentra spectabilis, Aster dumosus) a další.

Oddělovací kulisa

Zelená kulisa dovede zvýraznit uspořádanost zahrady, a navíc odděluje užitkovou část od části odpočinkové. Rostliny tak vytvoří celoročně zelenou dekoraci, která poskytuje soukromí a tvoří rámec okrasné zahrady. Zároveň sjednocuje okrasnou zeleň před domem a za ním do jednoho celku. Může to být řada smrků (Picea punges), která zakryje neatraktivní část, či hospodářskou budovu, sousedící dům i pozemek. Dobře poslouží i živý plot ze stálezeleného ptačího zobu Ligustrum ovalifolium.

Každá rostlina má své místo

Každá rostlina má na zahradě své místo, protože zahradník vždy zvažuje, co, jak a kam vysázet, aby zahrada měla svůj půvab a kouzlo.
Aby vynikla i v předjaří a na jaře – tehdy ji oživí svými zlatými kvítky zlatice (Forsythia), červená vajgélie (Weigela hybrida) nebo zimolez s vonnými květy (Lonicera tatarica). Jaro bílými květy přivítá tavolník (Spirea van houtei) i stříbřitý rožec (Cerastium tomentosum)…
V létě tu vládnou červené růže a bohatě kvete například třezalka (Hypericum calycinum Hidcote), ale těší nás třeba tavolník (Spirea bumalda) a trubač – křivouš (Campsis radicans).
Podzim přináší teplé barvy do zahrady především zajímavými listy mnoha rostlin. Hnědavý habr (Carpinus betulus Fastigiata), okrasná třešeň (Cerasus Japonica) a přísavník (Parthenocissus tricuspidata Weitchii) s červenou paletou.
Zima se svou jednoduchou barevností dodává klidu zvláštní nádech hlavně když se objeví bílé vločky, aby přeměnily naši zahrádku v zimní pohádku.