zdroj Pixabay

ZKUSME PĚSTOVAT PODZEMNICI

In Okrasná zahrada, Poradna, Zelenina by walsla

Kdo by neznal plody exotické rostliny podzemnice olejné. Bývají součástí pohoštění či občerstvení, najdeme je na stole v miskách většinou vedle slaných bramborových lupínků či různě kořeněných tyčinek. Je to oblíbená pochutina dospělých i dětí.

Arašídy, buráky, burské oříšky

Pěstuje se především pro chutná semena, která známe pod názvem: – arašídy, buráky, buráčky nebo také burské oříšky. Měli bychom si však připomenout, že se nejedná o ořechy, nýbrž o luštěninu. Arašídy jsou velmi zdravá luštěnina – jsou bohaté na živiny, obsahují řadu prospěšných látek. Ať už je to velké množství bílkovin, tuků i cukrů, najdeme tu například i vitamíny E, B, antioxidanty, koenzym Q 10 a také mnoho vlákniny. Ze semen podzemnice se připravuje například arašídový olej, arašídové máslo a využívá se i k výrobě kosmetických produktů.

Podzemnice olejná

Podzemnice olejná (Arachis hypogaea) pochází z jižní Ameriky, kde byla úspěšně pěstována už před více než šesti tisíci lety. Je to z čeledi bobovitých – luštěnina, jejíž plodem je lusk. Největšími producenty je například Čína, Indie, Nigérie či USA… Jedná se o rostlinu okrasná a užitečná zároveň, dává nám tedy dvojnásobnou radost.

Zkusme si vypěstovat vlastní arašídy

Jako každá exotická rostlina má ráda teplo, vlhko a slunce. Zvolíme pro ni větší pěstební nádobu a namícháme do ní substrát s hrubší rašelinou. Pokud se rozhodneme ji pěstovat, pak je pro ni tím nejlepším místem okenní parapet.
Při teplotách nižších než 15 °C se nevyvíjí dobře. Ideální je pro ni 20 °C, vlhkost vzduchu by měla být 50 až 60 %. Mladé rostlinky musíme denně minimálně 1 krát polít, u větších se pak zálivka redukuje. Nedostatek vody se může na rostlině projevit opadáváním listů. V době květu (trvá 1 až 2 měsíce) přidáváme do zálivky vhodné hnojivo. Pokud by nám podzemnici snad napadly mšice, zkusíme ji napřed osprchovat, když to nepomůže, musíme použít vhodný postřik. Běžně dorůstá do výšky kolem 50 cm. Po 2 měsících se objeví květy, které se samy opylují. Jejich květní stopky rostou dál a klesají do půdy, kde se vytvářejí plody. Ty můžeme po 5 měsících sklízet (před konzumací je upražíme na pánvi).

Podzemnici olejnou můžeme rozmnožovat semeny

Od ledna do října můžeme podzemnici olejnou rozmnožovat semeny. Semínka vložíme do sadbovacích tablet (jiffy), do malých květináčků nebo do výsevních nádob naplněných běžným substrátem s trochou hlíny. Substrát musíme udržovat teplý a vlhký. Nádoby přikryjeme a když se objeví mladé rostlinky, zvýšíme jak vlhkost substrátu, tak i vzduchu. Sotva rostlinky trošku povyrostou, kryt sundáme. Dostatečnou vlhkost vzduchu zajišťujeme rozprašovačem. Jakmile podzemnice zesílí, snížíme zálivku a začneme s výživou. Žluté květy (schované pod listy) se opylují samy, můžeme jim ještě opatrně pomoci štětcem.