zdroj Pxhere

EXOTICKÝ BANÁN JAKO POKOJOVKA

In Ovoce, Poradna by walsla

Oblíbené chutné banány jsou plody exotických banánovníků, které pocházejí z Asie (Indie, Čína), pěstovaly se tu již několik století před naším letopočtem. Odtud se dostaly do Palestiny, Afriky a později do Karibiku a střední Ameriky. Banánovníky v přírodě dorůstají do výšky 10 až 16 metrů. Rod Musaceae však zahrnuje i trpasličí odrůdy vysoké jen několik desítek centimetrů, u jiných zase výška většinou nepřesahuje 2 m. Avšak jejich úroda může být velmi bohatá (i 10 kg).

Banánovníky ovocné i zeleninové

Banány najdeme téměř v každém obchodě s potravinami. Kromě dobře známých ovocných banánů existují i tzv. plantainy – tedy zeleninové banány s vysokým obsahem škrobu. Ty jsou v mnoha oblastech základní potravinou, která nahrazuje naše brambory a chléb. Běžně se z nich připravuje banánová mouka, vaří banánové pivo anebo se z nich destiluje gin.

Jak pěstovat banány doma

Musa banana jsou často nabízeny k prodeji jako pokojové rostliny. V bytových podmínkách se květy objeví až po 2 až 3 letech, ale zato plodí i bez opylení. Po odkvětu se mohou první plody sklízet po 2 až 4 měsících, v chladnějších místech ještě později. Vysazujeme je obyčejně na jaře.

  • Banana je rostlina teplomilná, daří se jí při teplotách od 25 do 30 °C.
  • Je to rostlina světlomilná, ale před přímým sluncem ji musíme chránit.
  • Potřebuje výživnou a propustnou půdu (pH 7) s dostatkem humusu, rašelinu, písek a dobrou drenáž.
  • V létě banánovník přihnojujeme jednou za 14 dní.
  • Protože má banánovník velké listy, odpařuje hodně vody, musíme ji pravidelně doplňovat – substrát nesmí být ani suchý ani přemokřený.

Banánovník si můžeme sami namnožit

Nové rostliny si můžeme namnožit z odnoží vyrůstajících z kořenového krčku starších rostlin. Opatrně odhrneme zeminu, odnož od mateřské rostliny i s kořeny odřízneme, řezné plochy zasypeme práškovým dřevěným uhlím a jemně, abychom křehké kořeny odnože nepoškodili, ji zasadíme do živného substrátu. Nádobu s rostlinou udržujeme při teplotě 25 až 30 ° C (postavíme ji třeba nad radiátor). Lepší zakořenění podpoří skleníkový efekt, například na odnož navlékneme děrovaný plastový sáček. Jakmile rostlina vytvoří alespoň 8 listů, přesadíme ji. Zpočátku roste rychleji, proto ji během prvních dvou let přesazujeme několikrát.

Banán pomáhá proti stresu

Banány byly dlouho považovány za pouhou pochutinu. Dnes je však již prokázáno, že obsahují mnoho vlákniny i vitamínů, například: C, D, E a hlavně vitamín B, který uklidňuje nervy a pomáhá proti stresu. Kromě toho tu najdeme důležité minerální látky (vápník, mangan, sodík, draslík…).

Banán dokonce američtí vědci označili za ideální prostředek k soustředění a zvyšování výkonnosti mozku.