zdroj Pixabay

ZAHRADĚ V ZIMĚ SLUŠÍ DEKORATIVNÍ DŘEVINY

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

V zimě si zahradník i zahrada užívají zasloužený klid, neznamená to však, že tu není krásně. Hlavní ozdobou ztichlé zimní zahrady se stávají dekorativní dřeviny, kterým nevadí mráz ani sníh. Rozkvetou i přes nepřízeň počasí – a to je důvod, proč je vlastně vysazujeme. Je to například jasmín, nebo lýkovec, ale také třeba vilín.

Z Tibetu k nám přišel něžný jasmín

Jasmín nahý (Jasminum nudiflorum) byl na náš kontinent přivezen z daleké Asie někdy v polovině 19. století. Svou krásou a něžností zaujal mnoho pěstitelů a v Anglii se pěstuje dokonce i jako živý plot. Pokud bychom nechali jasmín volně růst, vytvoří mohutný keř (dosáhne výšky asi tři metry), ale může se dobře tvarovat a dobře roste i podél zdi.
Jeho dlouhé převislé výhonky dokážou vytvořit rozsáhlou spleť. Právě během zimy rozkvetou křehké žluté květy, které nás omámí nádhernou vůní. Jasmín nahý je opadavý, ale povrch výhonků má nazelenalý, takže i po opadu listů vytváří dojem zeleně.
Můžeme ho sice pěstovat i v částečném zastínění, ale nejlépe se mu daří na slunci. Říká se, že čím více slunečních paprsků na něj dopadne, tím více květů se objeví na jeho větvích. Je nenáročný na půdu, stačí mu běžná zahradní, jen by měla být propustná. Po odkvětu musíme seříznout odkvetlé a přehuštěné výhonky.

Opadavý vilín

Vilín prostřední (Hamamelis x intermedia) je hybrid, který vznikl křížením v. japonského a v. měkkého – pocházejí ze Severní Ameriky a východu Asie. Vilín roste sice zpočátku velmi pomalu, ale v dospělosti je to velký a široký keř. Žluté květy vynikají na pozadí tmavších stálezelených dřevin. Vejčité listy vilínu se na podzim zbarvují do žluté a oranžové barvy, které jsou hlavní ozdobou této dřeviny.
Také vilínu vyhovuje spíš sluneční, případně jen mírně zastíněné místo, Bude nám vděčný za chráněné stanoviště. Vhodná je půda mírně kyselá nebo neutrální – nesnáší však vápník. Zemina může být vlhká, ale musí být dobře propustná. Během horkého a suchého léta musíme keř občas dobře zalít. A měli bychom vědět, že vilín nesnáší řez. Proto ho ani netvarujeme – maximálně odstraníme poškozené nebo přerostlé a překrývající se větve.
Vilín je stará indiánská léčivá rostlina, odvar z její kůry a listů se užíval proti mnoha nemocem.

Prudce jedovatý, ale chráněný lýkovec

Lýkovec jedovatý (Daphne mezereum) roste i ve volné přírodě, v zahradách se pěstuji šlechtěné odrůdy s intenzivnější barvou květů. Je to keř ve tvaru polokoule nebo koule a roste velmi pomalu (dosahuje maximálně 1 a půl metru). Právě během zimy se na větvích objevují silně vonící růžové květy, dozrávají v létě a keř pak zdobí červené (ale jedovaté) korálky.
Vysadíme ho do dobře propustné vápenaté půdy. Je citlivý na sucho, proto potřebuje během suchého období dobrou zálivku. Hodí se jako podrost stromů, vyniká i ve skalkách. V prvním roce jej musíme chránit před mrazem. Ani lýkovec nepotřebuje řez.