zdroj Pixabay

ŽIVÝ VÁNOČNÍ STROMEK V KVĚTINÁČI

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Vánoční stromek jeden ze symbolů nejkrásnějších svátků v roce představuje zdravou zeleň, štědrou přírodu i věčný život. Podle starého zvyku by se měl zdobit až během Štědrého dne. Pod stromeček se postaví betlém s Jezulátkem, bývá vyroben z nejrůznějšího materiálu (z papíru, ze dřeva, keramiky apod.). 

Tradice vánočních stromků

Tradice zdobení vánočních stromků pochází podle historických dokladů z Německa. Vznikla zřejmě na základě keltských oslav boha Slunce a věčného života. Zpočátku byly stromky ozdobou velkých cechovních domů, později se rozšířily do městských a poté i venkovských domácností. Teprve během 18. a 19. století se stromečky objevovaly i v dalších zemích a také u nás. V Česku jej poprvé v roce 1812 postavil pro své přátele Jan Karel Liebich (ředitel Stavovského divadla). Začátkem 20. století vznikla také novodobá tradice: stavět ve městech velký vánoční strom. Poprvé jej roku 1919 nechal v Brně postavit spisovatel Rudolf Těsnohlídek.

V jednoduchosti je krása

Slavnostní atmosféru každoročně vytvářejí jednoduché a vkusné slaměné ozdoby, drobné ořechy, jablíčka – tak jak to dělávali naši předkové, i když někdo dává přednost skleněným ozdobám, jejichž výroba má v naší republice velkou tradici.

Jaké stromky si vybereme

Velké oblibě se stále těší smrčky (ztepilý i pichlavý), borovičky (např. borovice černá nebo lesní), ale i krásné jedličky (kavkazská, obrovská, ojíněná). Smrk má husté větve a pichlavé jehličí, opadá nejdřív. Borovice vydrží nejdéle. Jedle má pravidelný tvar, nejhustší větve a nejméně píchá.

Vlastní živý strom v nádobě

Rozhodně ekologičtější, ale i zajímavější a napínavější je pěstovat si vlastní vánoční stromek, místo abychom každý rok kupovali nový. Pořídíme si jehličnan v pěstební nádobě, který budeme celoročně pěstovat a o vánočních svátcích jej využijeme jako klasickou dekoraci.
Určitě si raději vybereme pomalu rostoucí jehličnan. V obchodě si jej dobře prohlédneme, zkontrolujeme stav kořenů i stromku. Obvykle jej nabízejí ve výšce od 45 až do 150 cm.

Jak se postarat o stromek

Doma jej pak alespoň na týden uskladníme v chladnější světlé chodbě, aby si pomalu přivykal na obývací pokoj. V teple (kolem 20 °C ho můžeme nechat jen několik dní (maximálně týden), jinak by zahynul. V žádném případě však nesmí stát u tepelného zdroje. Nezapomeneme jej několikrát denně rosit a občas zalít (postačí 1 krát za dva dny).
Pak ho znovu učíme zvykat na chlad – necháme ho stát v chodbě a po týdnu přeneseme na původní určené místo. (Pokud by venku byly velké mrazy, necháme jej uvnitř déle.) Jehličnan v květináči nevyžaduje zvláštní péči. Potřebujeme pro něj najít spíš stinné místo. Můžeme ho zasadit do volné půdy, nebo zapustit do země i s nádobou (nebo ho necháme stát na balkoně či terase). Na jaře jej pak přesadíme do větší nádoby.

Rozšířené je také vánoční zdobení živě rostoucích stromů. Nejvyššími živě rostoucími vánočními stromy v Česku jsou například smrky v Mladkově, na Kvildě, v Postoloprtech…