zdroj Pixabay

TOPINAMBURY JSOU EKOLOGICKOU PLODINOU

In Poradna, Zelenina by walsla

Hlízy topinambur jsou ztluštělé vegetační vrcholy podzemních stonků. Jejich barva může být na povrchu bílá, žlutohnědá, ale i růžová až fialová – dužinu mají všechny odrůdy bílou. Topinambury jsou považovány za vitamínovou bombu nového století a jsou plodinou plně ekologickou. Využijeme nejen jejich hlízy, ale i nať.

Topinambury si můžeme pěstovat na zahrádce

Topinambury můžeme vysazovat na podzim (asi od poloviny října – až do zamrznutí půdy) anebo na jaře (tehdy je sázíme do dobře připravené půdy, aby začaly co nejdříve růst). Způsob výsadby a další péče je stejná jako u brambor.
Sázíme je asi 10 až 15 cm do země a nahrneme z kypré zeminy hrůbky, což sice není nutností, ale hlízy v nich dobře rostou. Kvetou až koncem léta a na podzim. Zalévat bychom je měli hlavně v srpnu a září, kdy se tvoří hlízy (jejich nárůst je největší v září a říjnu).
Až nať uschne, zastřihneme ji (aby se dlouhá rostlina v zimě nevyvrátila) asi 50 cm nad zemí. Hlízy zůstávají v zemi a odtud je postupně podle potřeby odebíráme.

Na ošetřování nejsou nijak náročné

Topinambury jsou velmi odolné vůči chorobám a škůdcům, nepotřebují chemickou ochranu, proto jsou také považovány za ekologickou plodinu. Vynikají také vysokou odolností vůči plevelům. Na začátku je nutné plevel odstraňovat mechanicky, pak už si většinou poradí dobře samy.

Sběr a skladování

Pro běžnou spotřebu sbíráme ze zahrádky čerstvé hlízy průběžně – od podzimu až do jara včetně zimního období (samozřejmě, pokud není půda zmrzlá). Topinambury by se měly skladovat při teplotě od 0 do 2 °C a aby si uchovaly svěžest měly by mít vysokou vlhkost vzduchu (do 100 %). Při nesprávném skladování hlízy ztrácejí vodu a scvrkávají se. Aby znovu získaly svou svěžest, namočíme je do vody. V malém množství je lze uchovat i několik měsíců v chladničce (v uzavřeném igelitovém sáčku).
Stonky v zeleném stavu můžeme dávat hospodářským zvířatům, hodí se i do kompostu. Pokud jsou zdřevnatělé a vysušené – lze je využívat na vytápění.