zdroj Pixabay

ZIMNÍ PROŘEZÁVÁNÍ OKRASNÝCH DŘEVIN

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna by walsla

Některé dřeviny potřebují pravidelný řez – ať jsou to ty ovocné nebo i ty okrasné. Dosáhneme jím nejen bohatší kvetení, větší úrodu, ale také optimální vzhled. Názory na to kdy jaký řez udělat se různí – jednak podle druhu dřeviny a jednak podle zkušenosti zahrádkářů. Někteří nedají dopustit na ten zimní, jiní si raději počkají až na jaro. V zimním období však můžeme některé okrasné dřeviny bez obav řezat – a to již od října až do poloviny března. Může to být řež zmlazovací nebo prosvětlovací.

Prosvětlovací řez

Zimní měsíce bývají ideální právě na prosvětlovací řez – ten realizujeme většinou až po 8 až 10 letech po výsadbě. Při něm se odstraňují nevzhledné, překážející či přestárlé a poškozené větve. Ponecháme stejný počet nových výhonků zdola vyrůstajících a zkrátíme je, aby se pěkně rozvětvily. Slabé výhonky odstraníme hned u země. Dřevina se nenásilně obnovuje a získává stále pěkný vzhled s bohatým květenstvím.

Kterých keřů se to týká

Tímto způsobem můžeme upravovat například: ibišky (Hibiscus), kalinu (Viburnum), kdoulovec (Chaenomeles), pustoryly (Philadelphus), svídu (Cornus), šeřík (Syringa), vajgélie (Weigela), tamaryšek (Tamarix), tavolníky (Spirea), trojpuky (Deutzia) i třeba vrby (Salix). V zimě se dají řezat i některé popínavé dřeviny. Pravidelný prosvětlovací řez vyžadují například aktinidie (Actinidia). popínavé růže (Rosa) a zimolezy (Lonicera).
Ale pozor – v zimě zásadně neřežeme stromkové či keřové růže (Rosa), ani hortenzie (Hydrangea) nebo komule (Buddleja).

Zmlazovací řez

Pro keře je tento řez zcela nezbytný. Na rozdíl od prosvětlovacího je radikálním zásahem do starého dřeva. Zlepšíme jím celkový vzhled velmi starých či vespod nevzhledně vyholených keřů. Podle hloubky řezu se zmlazení provádí částečné nebo úplné – v zimních měsících to částečné.
Úplné zmlazení děláme těsně při zemi, a abychom předešli poškození dřeva mrazem, čekáme s ním až do předjaří. Úplné nebo částečné zmlazením dobře snášejí plaménky (Clematis), rdesno (Polygonum) a trubače (Campsis).

Při řezu nesmíme zapomenout na správné nářadí

Nejčastěji budeme potřebovat zahradnické nůžky, ale i zahradnickou pilku. Patří do základní výbavy a měli by si je pořídit všichni, kdo chtějí správně o dřeviny pečovat. Na trhu seženeme širokou škálu nářadí, které nám pak usnadní práci.