zdroj Pixabay

HURMIKAKI JE ZÁSOBÁRNOU VITAMÍNŮ

In Ovoce, Poradna by walsla

Chytrá horákyně by si jistě poradila: „Vypadá to jako rajče, ale rajče to není.“ Ano, jedná se o subtropické ovoce, které vídáme na pultech obchodů. Nepřehlédneme je, plody mají žlutou, oranžovou až ohnivě červenou barvu a svým tvarem připomínají rajče nebo menší pomeranč. V Číně je pěstovali už dávno před naším letopočtem, ale nějaké to století trvalo, než se dostalo do světa.

Hurmikaki nebo snad tomel

Hurmikaki, kaki, churma či tomel – to jsou názvy pro plod ovocného stromu, který se jmenuje tomel japonský (Diospyros kaki). A to není všechno. Botanický název Diospyros znamená „Diovo ovoce“ nebo „Diův oheň“. Pro kaki se běžně užívají i další pojmenování např. korejské mango, medové jablko, šaronské ovoce, japonský persimmon, ebenovník
Pochází z jihovýchodní Asie, ale dnes je už rozšířen v subtropických oblastech od Asii, přes Evropu až po Ameriku.

Hurmi – kaki patří ke zdravým potravinám

Tento zajímavý plod obsahuje z 60 % vodu, kromě toho také cukr a sacharidy, tuky, vlákninu, bílkoviny, vitamíny (především C a betakaroten) z minerálních látek má největší zastoupení draslík, vápník, fosfor, hořčík, železo, mangan, měď…
Dužina je v plné zralosti chuťově vynikající, trochu se podobá zralým meruňkám, konzistenci může mít pevnou až rosolovitou, takže si ji můžeme natřít na krajíčky chleba. Chutnat bude určitě každému, a hlavně má i zdravé účinky: je vhodná pro kardiaky i pro diabetiky, pomáhá s trávicími problémy, je vyhledávanou pochoutkou také onkologických pacientů, posiluje imunitní systém. Chrání pokožku před stárnutím i před negativními ÚV paprsky. Vláknina spolu s vitamínem C má silné detoxikační účinky, výrazně pomáhá střevům i játrům. Antioxidační účinek působí jako  prevence rakoviny trávicího traktu (ať už se jedná o ústní dutinu, jícen, žaludek, tlusté střevo či konečník).

Jak si pochutnávat na kaki

Aby přežily dlouhý transport, sklízejí se plody kaki ještě nezralé. Při nákupu si však dáváme pozor, aby nebyly otlačené. Konzumují se, když jsou na omak měkké, proto je necháváme dozrát, což probíhá při pokojové teplotě poměrně rychle.
Kaki není třeba nijak upravovat, je chutné samo o sobě a jíst ho můžeme i se slupkou, někdo si ji však raději sloupne. Chutné je čerstvé, sušené i proslazené. Pokud je dužina již hodně měkká, plod rozřízneme a vybíráme malou lžičkou. Je vynikající v ovocných salátech, dezertech, zmrzlinách i ve sladkých jídlech (rýžových, pokrmech, různých omáčkách). Vyrábějí se z něj také marmelády a oblíbené je i kaki sušené.