zdroj Pixabay

ZMARLIKA JE KEŘ ZAHALENÝ DO RŮŽOVÝCH KVĚTŮ

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Zmarlika je vskutku krásný netradiční strom s neodolatelnými růžovo levandulovými květy. Tato neobvyklá velmi zajímavá okrasné dřevina je vysoce dekorativní a v době kvetení se stává klenotem každé zahrady či parku. Zmarlika má různé odrůdy i barevné variace a vyniká v jakékoliv okrasné zahradě.

Zmarlika se obléká do záplavy něžných květů

Zmarlika (Cercis) je opadavá dřevina, která nás zaujme už svým neobvyklým názvem, říká se jí také jidášovec nebo zmarlika Jidášova, ale také poeticky strom lásky.
Rod zmarlika obsahuje asi 10 druhů a nejvíce je rozšířen nejen v Severní Americe, v Asii, také v jižní Evropě, ale i u nás v České republice se některé druhy či jejich kultivary pěstují.
Vzpřímený růst, nepravidelně větvený s výškou od 4 do 7 metrů má tmavošedou hladkou kůru a jednoduché srdcovité nebo ledvinovité světle zelené listy. Její nápadné růžové, purpurové nebo fialově červené květy se objevují v dubnu až květnu a tvoří je hloučky vyrůstající rovnou na větvích či na kmínku ještě dříve, než se objeví první listy (ty vyraší až později na jaře). V tu dobu mají bronzovou, později modrozelenou a až teprve posléze zelenou barvu. Jidášovec patří mezi specifické dřeviny, které jako snad jediné z listnatých okrasných stromů pučí své květiny z kůry.

Pěstovat můžeme zmarliku bez obav

Je to dřevina, která nám má rozhodně co nabídnout, stává se zajímavou ozdobou a menší kultivary lze pěstovat i na našich zahradách. Hodí se i do menších či větších zahrad ve městě i na venkově. Vysazujeme ji na jaře, aby měla do zimy dost času na zakořenění. Brzy se krásně rozroste a každoročně bohatě rozkvete.
Co potřebuje?

  • Především slunečné místo, které je dobře chráněné před větrem.
  • Půda by měla být neutrální, spíš slabě alkalická, výživná a vlhká.
  • Stanoviště si dobře promyslíme, protože dřevina špatně snáší přesazování.
  • Zmarliku není nutné řezat.
  • V mládí je dřevina na mráz choulostivější, proto ji musíme chránit, ale později je již mrazuvzdorná.