zdroj Pixabay

MUŠKÁTY ZE SEMENE

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Vypěstovat si muškáty ze semene? A proč ne? Pravda, koupit si nové sazenice nejrůznějších druhů, barev, velikostí, tvarů… to dnes není žádný problém. Ale co kdybychom si zkusili letošní rostlinky vypěstovat rovnou ze semínek sami. Budou se nám zdát krásnější, budeme k nim mít osobnější vztah.

Královna okenních parapetů

Muškáty patří mezi oblíbené květiny už mnoho let. Kralují mezi květinami, které pěstujeme za okny, na balkonech, terasách a nádherně vypadají i volně vysazené na květinových záhonech. Proč se staly vyhledávanými květinami, proč je pěstovaly už naše prababičky, proč jimi zdobíme své příbytky i my? Jistě je to pro jejich krásu, pro nenáročnost, zasloužil se o to i velký sortiment nejrůznějších odrůd, které máme k dispozici.

Vypěstujme si muškáty ze semene

Na trhu se každoročně objevují nové a zajímavé odrůdy, které se liší svým vzrůstem, zajímavou barvou i stavbou květů i krásným olistěním. Koupit si můžeme předpěstované rostliny, ale můžeme si také pořídit semena a sazenic si pak zkusit sami vypěstovat.
Semena si koupíme v zahradnických obchodech či v marketech. Semena získaná doma raději nepoužíváme, protože květenství těchto rostlin by byla malá a rostliny nevyrovnané. Zakoupená osivo vyséváme brzy, začít můžeme už od druhé poloviny ledna. Dáme je do zakořeňovacích nádob, do sadbovacích tablet nebo malých květináčků. Pokud je máme v místnosti s teplotou od 20 do 22 °Celsia, semínka nám vzejdou už za sedm až 10 dní. Malé rostlinky necháme v zakořeňovacích nádobkách, dokud nevytvoří 3 až 5 párů listů. Teprve potom je přesadíme do květináčů, které by měly mít průměr od 10 do 12 cm. Až když se dobře prokoření, můžeme je dát rovnou do truhlíků či bedniček.
Celý vývoj rostlin od vysetí až po kvetení trvá cca 90 až 120 dní (samozřejmě záleží na odrůdách, které jsme si vybrali).

Nenáročné muškáty

Muškáty jsou opravdu rostliny velmi nenáročné. Potřebují však dobrou výživu, proto je nezapomeneme pravidelně přihnojovat. Mladé rostlinky zpočátku asi 2 krát týdně a ty dospělé pak častěji. Ven je můžeme dát až koncem května, kdy už nehrozí jarní mrazíky. Muškáty, které si vypěstujeme ze semen, kvetou jen jednoduše, ale za to velmi bohatě. Odkvetlá květenství pravidelně odstraňujeme po celou sezónu až do prvních mrazů – tím stále podporujeme další kvetení.
Muškáty, které si sami vypěstujeme ze semene jsou velmi odolné, většinou netrpí ani chorobami, ani škůdci.

Přezimování muškátů pěstovaných ze semene

Přezimování F1 hybridů, tedy rostlin pěstovaných ze semene, se příliš nevyplácí, protože často uhynou. Jen tehdy, máme-li k dispozici místnost, kde udržujeme teplotu zhruba od 4 do 9 °C a přiměřenou vzdušnou vlhkost, můžeme vzácné odrůdy přezimovat. Před příchodem zimy je asi o 1 třetinu zkrátíme a omezíme zálivku na minimum – zaléváme jen tak, aby zcela nevyschly.
I u těchto přezimovaných rostlin platí pravidlo, že čím více mají muškáty světla, tím více vody a tepla jim musíme poskytnout.

Přezimované muškáty – co s nimi

Jakmile začínají naše muškáty rašit, což bývá koncem ledna a začátkem února, seřízneme je na 3 až 4 pupeny. Vyměníme jim vrchní vrstvu zeminy a začneme s pravidelnou zálivkou. S přihnojováním počkáme, dokud se neobjeví bohaté olistění.