zdroj Pixabay

ŘEZ DŘEVIN V DOBĚ VEGETAČNÍHO KLIDU

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna by walsla

Stromy a keře potřebují vzduch a světlo, aby se jejich koruny mohly správně rozvíjet. Prořezáváme jak ovocné, tak i okrasné dřeviny – jednak to dřevinám prospěje, jednak tím zajistíme bezpečnost na zahradě, protože samovolně padající větve jsou nebezpečné a mohly by způsobit i vážné úrazy.

Řez dřevin

Pro správný růst dřeva provedeme silnější řez, zatímco nepatrné zastřižení a ohýbání větví mladých stromků nám zajišťuje dobré nasazení plodů. Správný řez je také určován stářím dřevin (jak stromů, tak i keřů). Po skončení musíme dobře balzámem ošetřit rány, protože u řezu většího než 3 cm hrozí nebezpečí napadení nejrůznějších chorob.

Kdy prořezávat dřeviny

Každý druh dřeviny má své vhodné období na prořezávání.
Jádroviny – jabloně a hrušky (jejich plody mají pevnou jedlou dužninu a uprostřed jádřinec) řežeme pouze v době vegetačního klidu.
Peckoviny – třešně, višně, švestky… (obsahují pevnou strukturu a uvnitř pecku). Řežeme je v době vegetace, nejlépe hned po sklizni.
Bobuloviny nebo také drobné ovoce – angrešt, borůvky, rybíz… (plody mají většinou tvar bobulí) potřebují řez zmlazovací, a to ještě v době vegetačního klidu.
Skořápkové ovoce – zahrnuje ořechy vlašské, lískové, mandle, jedlé kaštany…a ty řežeme zásadně koncem jara, v létě se může provádět jen řez suchých a slabých větví.
Okrasné dřeviny prořezáváme většinou ve vegetačním klidu. Řez okrasných dřevin má na rozdíl od ovocných zajistit hustší růst.
Živé ploty ale musíme tvarovat pravidelně, protože těm by jeden řez v roce nestačil. Řez u živého plotu z jehličnanů má za úkol zmnožení hustých větví od báze až po vrchol. Takže jehličnatým živým plotům zastřihujeme jen boky a vrcholky, teprve když dosáhnou požadované výšky. (Střihnout můžeme jen viditelné vysoké nerovnosti). Stříháme tak, aby základna byla nejširší a plot se směrem nahoru zužoval do mírného zaoblení vrcholku.

Doba vegetačního klidu

Období vegetačního klidu začíná na podzim 1. října a končí až začátkem jara. A v tomto klidovém období – pokud však nemrzne (protože by nám řezné rány namrzaly) – můžeme prořezávat většinu dřevin. Odborníci doporučují jako nejvhodnější čas pro řez dřevin únor a březen. Řezat lze však i na podzim a začátkem zimy.
Vždy se ale řídíme přírodou – tedy počasím.