zdroj Pixabay

TOMEL A JAK SI VYPĚSTOVAT ZDRAVÉ KAKI

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna by walsla

Díky vitamínům, vláknině, minerálním látkám, antioxidačním účinkům, ale také díky lahodné chuti se správný zahradník zamýšlí nad možností – jak kaki pěstovat. Třeba na zahradě, možná ve skleníku anebo v zimní zahradě. I když tomel původně pochází z Východní Asie, je skutečně možné pěstovat jej i u nás a také se dočkat bohaté úrody.

Tomel můžeme pěstovat i doma

Tomel je rostlina přizpůsobivá a daří se jí i v našem klimatu. Ve vhodných podmínkách je nenáročná, odolná a stále si zachovává svůj exotický vzhled. Na zahrádce krásně vyniká na podzim, kdy se jeho listy zbarvují do zářivě červené až oranžové barvy. A navíc se nám odvděčí i bohatou úrodou. Latinské jméno „Diospyros“ znamená „božské ovoce“ … a plody mají opravdu vynikající chuť. Tomel pěstujeme jako vyšší keř nebo nízkokmenný strom.

Jak začít s pěstováním mrazuvzdorného tomelu

Tomel (Diospyros) je opadavý strom, který se pěstuje téměř v každé subtropické oblasti. Má však na rozdíl od ostatních rostlin z tohoto pásma jednu pro nás velmi důležitou vlastnost – je mrazuvzdorný. Dá se tedy volně pěstovat i u nás, aniž bychom se museli bát zimy a mrazíků, vydrží až do mínus 20 stupňů Celsia. Doporučuje se však jej na zimu pro jistotu přikrýt.

Tomel si vypěstujeme ze semen

Rostlinu si můžeme vypěstovat jednoduše ze semen, která najdeme ve středu plodu kaki (bývá jich tam až 5 ks). Před výsevem je však třeba semena stratifikovat.
Stratifikace – se týká posklizňového dozrávání semen některých rostlin. V suchu totiž některá semena brzy zcela ztrácí schopnost klíčení, a musí se proto uchovávat v chladu a vlhku, nebo je můžeme dát (alespoň na 4 měsíce před výsevem do chladničky).
Pak je teprve vyséváme, nejlepším obdobím výsevu je únor až březen, dáváme je do hloubky 4 až 5 cm do substrátu bohatého na živiny. A musíme se obrnit trpělivostí, protože klíčení trvá asi 30 dní a rostlina zpočátku roste jen velmi pomalu. Mladou rostlinku ponecháme ještě 3 až 4 roky v květináči a teprve potom vysadíme na vybrané místo v zahradě. Tomel je náročný jak na světlo, tak i na teplo a také na pravidelnou a dostatečnou zálivku (při nedostatku vláhy totiž začne okamžitě vadnout). Přestože je tomel mrazuvzdorný, první zimy je vhodnější zakrýt jeho kmen.

Sklizeň plodů

Semenáčky začínají plodit až po 5. roce svého života. Abychom urychlili nástup plodivosti, musíme tomel naroubovat. Odřezky na roubování můžeme sehnat v zahradnictví, nebo je lze získat na dovolené v zahraničí. Na podzim dozrávají oranžové až načervenalé plody – kaki, které svým tvarem připomínají rajčata. Začínají měknout, ztrácejí trpkost a sládnou. Sklízíme je koncem října, kdy už prosvítá oranžová dužina přes jemnou slupku. Plody mají sladkokyselou chuť připomínající směs meruněk, hrušek, broskví. Jsou nejen chutné, ale i zdravé.
Výjimečně krásný pohled dává zasněžený strom plný ovoce. Takže sklízet můžeme i v zimě.