zdroj Pixabay

ÚNOR V POKOJI I NA ZAHRADĚ

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Zatímco venkovní rostliny v době vegetačního klidu převážně odpočívají, některé i s ochrannými pomůckami proti mrazu, zimní období bývá obtížné hlavně pro většinu pokojových rostlin. O ně je třeba se starat teď starat s co největší opatrností.

Únorové podmínky pokojovek

Pokojové teploty sice některým druhům rostlin vyhovují (třeba těm tropickým), ale na druhou stranu všechny naše domácí květiny oslabuje nedostatek slunce, který s sebou přinášejí kratší zimní dny. Navíc jim přísun světla snižují třeba záclony, prach na oknech, nebo i na listech. Doma potřebujeme čerstvý vzduch, ale při větrání musíme dávat pozor, protože by mrazivý vzduch či průvan mohly rostlinám uškodit. V zimním období snižujeme zálivku (podle teploty) a ani nepřihnojujeme (pokud se nejedná o kvetoucí rostliny).

Vděčné primulky

Prvosenka, primulka, kaška, bylina sv. Petra, fajfky, kadrle… to jsou (a zdaleka ne všechny) názvy jedné  krásné rostlinky spojované s jarem. Radost nám dělají venku ve volné přírodě, na zahrádce, ale i doma v bytě. Šlechtitelé získali odrůdy kvetoucí již od listopadu a jiné zase naopak až do léta. V obchodech si můžeme vybrat z nejrůznějších barev i velikostí květů. Mnohé z nich, které si pořídíme během zimy pak po odkvětu můžeme vysadit do volné půdy v zahrádce – většinou budeme úspěšní a naše radost z této jarní krásy potrvá ještě dlouhou dobu.

První pozdravení před jarem

Zimy už nejsou to, co bývaly. V posledních letech jsou mírnější. Přinášejí méně sněhové nadílky, nehrozí takové mrazy. To se také objeví na zahrádce. Kolem Vánoc rozkvétají první čemeřice, pak se objevují žluté a červené vilíny. A v únoru už najdeme i první květ cibulnatých rostlin. Potěší nás sněženky, ladoňky, bledulky…

Mírná zima

Bohužel mírná zima se svým nedostatek mrazů – je výhodná pro škůdce, kteří tak jednoduše přezimují. Další nevýhodou je také stav půdy. Ani půdě totiž teplo nevyhovuje – naopak promrzání jí dělá dobře. Záhony jsme na podzim zryli a nechali v hrubé brázdě, aby je mráz krásně zpracoval a vytvořil správnou drobtovitou strukturu… a teď marně čekáme.

Oblíbené skalky

Skalky jsou oblíbenou součástí zahrady a také její skutečnou ozdobou. Dobrý zahradník dokáže, aby byla jeho skalka krásná po celý rok. Je proto důležité skalku hned v začátku správně vybudovat i osázet. Kameny nesmí trčet na povrchu, ale měly by být z poloviny až ze dvou třetin pod povrchem. Do jednotlivých „kapsiček“ pak vysazujeme skalničky. Nejkrásnější však bývá alpinum na jaře, hlavně v době od března do května.