zdroj Pixabay

KAPUSTA PODPORUJE IMUNITU

In Poradna, Zelenina by walsla

Rozhodneme-li se pěstovat kapustu, nemusíme mít žádné obavy. Je důležité vědět (jako ostatně u všech rostlin), co potřebuje, co jí vyhovuje a jak ji mám chránit. Musíme také zjistit, čím se liší pěstování raných a pozdních odrůd kapusty. Pozdní odrůdy potřebují středně těžké půdy s dostatečným obsahem vápníku, odrůdy na polní pěstování zase vyžadují lehčí hlinitopísčitou záhřevnou půdu.

Kapustu pěstovali už ve starém Egyptě

Tuto košťálovou zeleninu pěstovali již staří Egypťané a už tehdy znali několik jednoduchých druhů kapusty, koncem středověku se už začala běžně pěstovat a netrvalo dlouho – naši předkové využívali její blahodárné účinky na lidský organismus. A později se začala kapusta hojně pěstovat a také šlechtit, takže je dnes rozšířená po celém světě.

Brukev patří do brukvovitých

Kapusta nebo také brukev (Brassica), to je označení pro několik druhů košťálové zeleniny. Patří (jako vlastně většina košťálovin) mezi rostliny dvouleté. V tom prvním roce naroste listová část a v druhém se na květním stonku vytváří semena. (Košťálová zelenina má ztlustlou lodyhu – košťál, patří k nim zelí, brukev, kedluben, květák, brokolice.)

Co kapusta potřebuje

Nejvíce jí vyhovují půdy vlhčí, středně těžké a dobře vyhnojené. Proto je nejlepší zařadit je do první tratě (tedy hned po prohnojení půdy chlévskou mrvou). Na zahrádce ji pěstujeme hlavně po špenátu, salátu, karotce a cibulce. Růžičkovou kapustu dáváme po luštěninách. Jako předplodina se však nehodí košťáloviny časné a ředkvička (jsou to totiž druhy příbuzné). Kapustu můžeme pěstovat z přímého výsevu, ale také ze sazenic. Během růstu musíme náš porost sledovat a pečovat o něj. Včas jej okopáváme, zajistíme dostatečnou vláhu a také přihnojování a samozřejmě i vhodnou ochranu proti škůdcům a chorobám.

Ochrana proti škůdcům a chorobám

Ze škůdců, které se na kapustě nejčastěji vyskytují, si musíme dát pozor především na mšice, na molice a dřepčíky a také na běláska zelného či můru kapustovou…a pokud nám naši  kapustu napadnou , použijeme přípravky určené právě pro ochranu těchto rostlin.
A které druhy kapusty Záleží na našich podmínkách, jakou kapustu se rozhodneme pěstovat. Nejčastěji to však bývá kapusta hlávková, nebo také kadeřavá (také kadeřávek) či jemná a oblíbená růžičková…