zdroj Pixabay

KOPŘIVA LÉČÍ A DOPLŇUJE JÍDELNÍČEK

In Bylinky, Poradna, Recepty by walsla

O kopřivě bychom neměli vědět jen to, že při dotyku s ní většinou následuje svědění, pálení a bolest. Přesně teď nastalo období, kdy bychom neměli zapomenout, že kopřiva je léčivka, která nás dovede nejen nabít energií a zkrášlit, ale zregenerovat celé tělo zvenku i zevnitř.

Kopřiva je darem přírody

Kopřiva obsahuje mnoho užitečných živin. Najdeme tu betakarotén, velké množství vitamínu C a K, ale také vitamíny skupiny B a kyselinu panthotenovou. Z minerálních látek je nejvíc zastoupen draslík, vápník, železo a hořčík. Dále je tu kyselina křemičitá a také dezinfekční a regenerační chlorofyl.

Kopřiva je známá léčivka

Listy i kořeny kopřivy se používaly odpradávna v lidovém léčitelství. Kopřiva zlepšuje látkovou výměnu, má dobrý účinek při cukrovce, žloutence, poruchách menstruačních, trávicích obtíží, při klimakteriu… Ale i při nemocech kloubů, chudokrevnosti. Pomáhá při bronchitidě a cukrovce, vynikající výsledky má na kožní onemocnění – akné, nežidy a vyrážky. Zastavuje krvácení (hemoroidů, z nosu a dásní, děložní, menstruační…. Kopřiva také podporuje tvorbu mateřského mléka.
Kořeny máme vykopávat v březnu nebo pak až v listopadu, listy sbíráme v době květu (květen až září) a obojí sušíme při teplotě do 50 °C.
Využívat ji můžeme i v kuchyni, do polévek či jarních salátů nebo ji připravujeme jako špenát. Nejvhodnější jsou mladé rostlinky, které sbíráme brzy na jaře.

Kopřivový čaj

Čaj z kopřivy si připravíme jednoduše: Stačí 1 lžička drogy, kterou zalijeme horkou vodou, necháme louhovat jen 1 minutu, přecedíme a pijeme po doušcích. Pomůže například při chudokrevnosti, ale i při alergiích a plicích onemocněních, při senné rýmě, ale také při onemocnění sleziny či ledvinových kamenech. Pomáhá i při zácpě a zahlenění dýchacích orgánů. Je známý jako krev čistící a pomáhá při léčbě cukrovky.

Mast z kopřivy

Její výroba je jednoduchá a nezabere nám ani mnoho času. Mast nám pomůže na akné, lupénku, ekzém i na lupy. Bojuje proti revmatismu, bolestem zad a kloubů, pomáhá při zánětech žil a na bércové vředy.
Co budeme potřebovat: 500 g masťového základu (nesolené vepřové sádlo, kokosový olej, vazelína…), 2 hrsti nakrájených nebo nasekaných kopřivových listů
Jak na to: Masťový základ necháme rozpustit ve vodní lázni a přidáme na jemno nakrájené kopřivové listy a necháme na mírném plameni několik hodin. Pak přecedíme, (můžeme přidat i trochu včelího vosku) a nalijeme do čistých kelímků.