zdroj Pixabay

ASTRY ČÍNSKÉ MŮŽEME PĚSTOVAT I NA BALKÓNĚ

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Na konci léta a začátkem podzimu vidíme svítit na zahrádkách bohatě kvetoucí astry, kterým se také říká „hvězdnice“. Jsou to vděčné mrazuvzdorné trvalky, které jsou zcela nenáročné, dají se jednoduše rozmnožovat a na výběr mámě několik odrůd od raných, poloraných až pozdních, vyšších i nízkých hodících se do skalek.

Astra čínská je letnička

K nejoblíbenějším letničkám patří okrasná astra čínská (Callistephus chinensis), často je pěstovaná na zahrádkách i větších zahradách nebo i ve sklenících. A od roku 1872 se u nás v České republice občas objevuje i ve volné přírodě. Je to velmi vděčná květina, oblíbená hlavně na venkově. Je vhodná do smíšených záhonů, kde vytvářejí až do pozdního léta pestrobarevná zátiší spolu s chryzantémami, aksamitníkem či cíniemi.

Astra pochází z daleké Číny, ale její název „Callistephus“ se odvozuje z řeckých slov „kallos“, což znamená „pěkný“ a „stephos“ – to je „věnec“.
Původní odrůda byla vysoká kolem 50 až 60 cm a její květy měly zářivě bílou barvu. Dnes už jsou v nabídce díky neúnavným šlechtitelům nejrůznější druhy v barvách od klasické bílé, přes růžovou, žlutou až po červené, fialové či tmavě modré. Liší se také svou výškou. vybrat si můžeme mezi vyššími (ty jsou cca od 40 do 80 cm), nebo volíme spíše nižší, které dosahují pouze 10 až 20 cm.

Krásná a nenáročná

Astra čínská nepotřebuje žádnou speciální či mimořádnou péči. Dobře snáší letní vedra, což z ní činí oblíbenou květinu na chalupách a chatách, kde majitelé bývají jenom o víkendech. Vyšší druhy dobře vynikají na letničkových záhonech. Nižší si můžeme vysadit i do nádoby a umístit ji na terasu nebo balkon.

Jak ji vypěstovat

  • Astra čínská se rozmnožuje výhradně semeny, která vyséváme do pařeniště v březnu až dubnu, nebo od dubna do července rovnou na venkovní záhony.
  • Vyhovuje jim hlinitopísčitá půda.
  • Daří se jim na slunném stanovišti, ale pokvetou dobře i v polostínu.
  • Jakmile sazenice dorostou zhruba od 5 do 10 cm, počkáme na podmračené počasí nebo s vysazováním na záhon začneme až později odpoledne. Vzdálenost mezi rostlinami by měla být 15 až 20 cm.
  • V prvních dnech po výsadbě je musíme pravidelně zalévat, a to ráno i večer.
  • Začátkem července květiny přihnojíme tekutým hnojivem.
  • Astry čínské nám pokvetou od srpna až do podzimu, některé z nich dokonce vydrží až do prvních mrazíků.
  • Chceme-li sbírat semena, pak počkáme na slunečný den a uskladníme je na suchém místě v papírových sáčcích (klíčivost si udrží 3 až 4 roky).