zdroj Pixabay

TRAVIČKA ZELENÁ – TO JE MOJE POTĚŠENÍ

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Trávník je součástí každé zahrady, představujeme si jej většinou hustý zelený, hodný obdivu. Abychom však takového trávníku docílili, musíme pro něj mnoho udělat. A právě teď na jaře je třeba věnovat mu pozornost a také čas.

Vertikutátor podpoří růst trávníku

Po zimě se na trávníku většinou objevují nepěkné flíčky. S jejich opravou počkáme, až trávník trochu oschne, nejlépe po prvním sekání. Pak přijde na řadu prořezávač čili vertikutátor. (Vertikutátor je provzdušňovač trávníku, jeho název je odvozen od slova vertikutace, což znamená prořezávání trávníku.) Ten má ostré rotující nože a s jejich pomocí zbaví travní plochu plevele i mechu. Nejlépe je proříznout trávník hned dvakrát – ve dvou na sebe kolmých směrech. Nemusíme se obávat, že si trávník zničíme – naopak tím jen podpoříme jeho hustší růst.
Jestliže vertikutátor nemáme, můžeme provzdušňovat obyčejnými vidlemi, je to však pracnější a namáhavější, proto tento způsob volíme jen u menší plochy. Provzdušnění zajistí lepší příjem vody a zároveň je vhodné rozhodit po trávníku i hnojivo a posypat jej hrubozrnným pískem, který zajistí vyrovnání různých nerovností plochy.

Chceme trávník zelený a hustý

Pravidelné sečení a hnojení je důležitým předpokladem pro udržování zeleného a hustého travního koberce. Přibližně od dubna bychom měli trávník pravidelně sekat a současně můžeme začít i s hnojením. Nejlépe je rovnoměrně aplikovat hnojivo před deštěm, pokud neprší, měli bychom trávník zalít. Ideální jsou hnojiva s postupným uvolňováním živin, jsou sice o něco dražší, ale obsahují vše, co trávník potřebuje (dusík, hořčík, fosfor, draslík a další složky). A navíc máme jistotu, že s tímto hnojivem nemůžeme trávník spálit. Můžeme si také vybrat hnojivo obohacené o selektivní herbicidy, které zajišťují likvidaci určitých plevelů i třeba mechu.

Duben je ideální na založení nového trávníku

Možná se rozhodujeme ponecháme-li starý trávník či si založíme nový. A lze si vybrat i způsob: buď výsevem nebo položením hotového travního koberce. Ten si můžeme položit sami nebo tuto práci ponechat odborníkům.
Každopádně trávník zakládáme na vyčištěné, jemně uhrabané ploše, kterou ještě obohatíme o speciální trávníkový substrát. Také osivo volíme kvalitní, investice se nám rozhodně vyplatí. Při výběru je dobré přihlížet k podmínkám (sucho či vlhko, stín nebo plné slunce apod.).

Opravujeme lysiny

Po zimě může dojít k vymrznutí či poničení některých míst na trávníku vzniklé lysiny poměrně jednoduše opravíme. Opatrně vyřízneme poškozené části, nasypeme na jejich místo kvalitní substrát a rozhodíme doplňující travní směs. Nevzhledná část se zanedlouho zazelená a rychle se zapojí do sousedního prostoru, takže holá místa už nebude vidět.