zdroj Pixabay

TRADIČNÍ VELIKONOČNÍ POKRMY

In Bylinky, Poradna, Recepty by walsla

Velikonoční období přináší nejen staré zvyky, které dolaďují atmosféru těchto jarních svátků, oslavujeme příchod jara, připomínáme ukřižování Ježíše. Patří sem společné přípravy, velikonoční výzdoba bytu, vyfukování kraslic a barvení vajíček, pletení pomlázky, veselé koledy a samozřejmě příprava svátečních pokrmů.

Přivítejme jaro i letos s radostí

Připomeňme si staré zvyky a přivítejme i letošní jaro s radostí. Na Zelený čtvrtek a Velký pátek se pečou jidášky z kynutého těsta stejně jako sobotní mazanec či zdobení velikonoční ptáčci. Beránek z piškotového nebo třeného těsta prý má připomínat trpký úděl Židů. A nesmí chybět ani typická velikonoční nádivka jinak také hlavička. Klasickým staročeským pokrmem je pučálka, to je ochucený naklíčený hrách, pražmo je zase naklíčená pšenice či oves. Méně známý je kočičí tanec a šumajstr, jejichž základem jsou luštěniny, kroupy a česnek.

Velikonoční nádivka – hlavička

Po přísném půstu se jako první masové jídlo pekla velikonoční nádivka. Patřily do ní 3 druhy masa – většinou bílého, ale použít můžeme jakékoli kuřecí, králičí, jehněčí, telecí, hovězí i vepřové a také uzené. A samozřejmě se do ní dávaly zelené rostlinky, které začaly na jaře vykukovat.

Co budeme potřebovat

400 g masa (dle výběru a možností), 300 g uzeného masa, zelenina (mrkev, celer, petržel), koření na vývar (bobkový list, pepř, nové koření) pečivo asi 275 g (zvolit můžeme veku, 6 ks rohlíků či housek, nebo třeba bílý toustový chléb) 6 vajec, 500 ml tekutiny (mléko a vývar), 120 g másla nebo 4 lžíce oleje, sůl, bylinky
Bylinky do hlavičky
200 g zeleného „lupení“ a to mohou být kopřivy, medvědí česnek i bršlice kozí noha, sedmikrásky, pampelišky, popenec, ale také třeba koupený špenát, lístky červené řepy…

Jak na to

Maso si uvaříme den předem, vaříme ho se zeleninou i kořením. Vývar scedíme a maso do něj vrátíme, aby zůstalo šťavnaté.
Den předem si připravíme i pečivo – nakrájíme ho na kostičky, rozložíme na plech a necháme při pokojové teplotě rovnoměrně proschnout, pak se nám z nich nestane mazlavá kaše.
Druhý den připravené bylinky propláchneme, aby v nich nezůstaly nečistoty, přelijeme vařící vodou a okamžitě zchladíme. Necháme okapat a nožem nasekáme nahrubo.
V misce kostičky pečiva zalijeme vývarem nebo mlékem (nebo použijeme obojí), ve kterém jsme rozšlehali žloutky a lehce promícháme. Přidáme nakrájené maso, zelené bylinky a olej nebo rozpuštěné máslo, promícháme a nakonec jemně přimícháme bílky našlehané do polotuhého sněhu.
Směs nalijeme pekáčku (ten buď vyložíme pečícím papírem, nebo vymažeme a vysypeme strouhankou). Vložíme do trouby rozehřáté na 180 °C a pečeme asi 50 minut dozlatova. Upečenou nádivku necháme alespoň 10 minut odpočinout.