zdroj Wiki

KALISIE JE RYCHLE ROSTOUCÍ POKOJOVÁ ROSTLINA

In Bylinky, Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Kalísie je bujně rostoucí pokojová rostlina, kterou často pěstujeme v našich domovech. Je na první pohled vlastně docela obyčejná. A možná nás ani nenapadne, že v sobě tato rostlina ukrývá léčivou sílu na mnoho neduhů.

Kalisie voňavá

Kalisie voňavá (Callisia fragrans) má ráda teplo a vlhko. Její domov je v tropickém a subtropickém pásmu, pochází ze Střední a Jižní Ameriky, ale doma je i v Tichomoří a Austrálii. U nás ji právě proto můžeme pěstovat jenom jako rostlinu pokojovou.
Je to trvalka, vzpřímená rostlina s výškou kolem 50 cm. Vzhledem připomíná voděnku, která je její příbuzná a stejně jako kalisie rychle roste. Její listy jsou stálezelené, přisedlé s hrubšími listovými pochvami. Dlouhé květní stvoly mají plno bílých vonných kvítků. Dospělá rostlina vytváří velké množství oddenků – vodorovných šlahounů, které slouží také k vegetativnímu rozmnožování.

Rozmnožuje se velmi snadno

Velice snadno se rozmnožuje pomocí horizontálních výhonků a také poměrně rychle zakořeňuje – stejně jako její další příbuzní známí pod názvem blázen, voděnka, podénka… Jednoduše odlomíme oddenek a necháme zakořenit ve vodě. Během 2 až 3 týdnů se objeví kořínky a my můžeme rostlinu zasadit do květináče. K přesazování používáme zahradnický substrát nebo substrát pro pokojové rostliny, ten lze obohatit o přírodní hnojivo.

Jak ji pěstujeme

Je to rostlina světlomilná, doma jí najdeme světlé místo, světlo podporuje vyzrávání pletiv a dobrou kondici. Ale raději ji umístíme do polostínu, kde bude ukryta před přímými slunečními paprsky. Zálivka by měla být mírná, ale pravidelná. Zemina by měla být stále mírně vlhká, v zimě však zálivku (jako u většiny rostlin) omezíme. Občas rostlinu přihnojíme. Přes léto ji můžeme docela dobře letnit, když ji vysadíme do zahrady někam do polostínu, případně ji umístíme do truhlíku či s pěstební nádobou na terasu či balkon. Letní pobyt venku kalisie miluje, vždy zesílí a bohatěji roste. Dopřejeme jí ho od jara (když už nehrozí mrazíky) až do podzimu (teplota by neměla klesnout pod 10 °C.) Pak ji musíme včas přestěhovat domů.
Rostlina přezimuje při pokojové teplotě na světlém místě.