zdroj Pixabay

PAROŽNATKA S LISTY PAROŽÍ

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Mohutná rostlina s netradičním vzhledem. Její listy opravdu připomínají paroží statných jelenů, odtud asi dostala své jméno – parožnatka. Působí na nás až pravěkým dojmem. Kdo by chtěl vyzkoušet exotický dekorativní vzhled, může si rostlinu koupit v květinářství nebo hobby marketu, ne vždy jsou však v nabídce. Můžeme ji objednat na internetu (například: https://www.bakker.cz/)

Jelení paroží parožnatky

Rod parožnatky (Platycerium) obsahuje asi 18 druhů a patří mezi kapradiny. Pochází z jižní Asie a Austrálie, najdeme je také na Madagaskaru, v tropické Africe ale i v Jižní Americe. Vyhovuje jí teplo a vlhko deštných pralesů, kde roste jako epifyt v korunách stromů, na kmenech nebo ve skalách.
(Epifyt je organismus, který roste na jiných rostlinách, ale neparazituje na nich. Slovo pochází z řeckého „epi“, což znamená „na“ a „phyton“, což je „rostlina“).

V květináči, na kůře i na korku

V ideálních podmínkách se dokáže pěkně rozrůstat a brzy se stane nenapodobitelnou dekorací našeho interiéru. Parožnatku můžeme pěstovat v nádobě, na kůře nebo i na korku. Dobře roste v hliněném květináči, který však musí mít dobrý odvod vody. Hodí se i do závěsných květináčů, tehdy vytváří zajímavé převisy. Její dlouhé tuhé listy mohou mít 60 až 80 cm. Na vnitřních listech je na spodní straně viditelný hnědý povlak – jsou to spory, které zajišťují rozmnožování rostliny.

Jak parožnatku pěstovat

  • Rostlina nesnáší přímé slunce, ale má ráda světlo, dobře se jí daří v polostínu.
  • Ideální teplota pro pěstování parožnatky je kolem 20 °C, ale v zimě má raději chladnější místo mezi 16 a 18 °C.
  • Substrát, do kterého rostlinu sázíme, by měla být čistá rašelinová drť. Jestliže sázíme parožnatku na kůru nebo na korek, je třeba obalit její kořeny do rašeliníku. Rostlina se pak uváže na větvičku nebo na kousek kůry.
  • Zaléváme ji vlažnou vodou. Mezi každou dávkou vláhy necháme substrát proschnout. Parožnatka má ráda vlhký vzduch, ale pozor – ne postřikování. A listy rozhodně nemůžeme sprchovat, protože voda nesmí dostat na růstový vrchol. Jednou týdně ponoříme kořenové baly do vody, aby ji nasály, a potom je necháme dobře okapat.
    Povšimneme si zvadlých listů – rostlina nám dává najevo nedostatečnou zálivku. Naopak hodně vody může způsobit opadávání listů a hnilobu.
  • Hnojení – během léta jednou měsíčně přidáváme do zálivky hnojivo.
  • Každé 3 roky bychom měli rostlinu přesadit.
  • Pokud se objeví na parožnatce škůdci, bývají to štítenky. Nejlépe je odstraníme potíráním vatičkou namočenou v alkoholu.
  • Častou chybou je, že se parožnatce odstraňují suché listy – necháme je a ani je nesmíme otírat vlhkými hadříky či ošetřovat lesky.

Parožnatku si můžeme sami rozmnožit

Rozmnožování: je možné díky sporům, anebo bočními výhonky, které se tvoří na bázi rostliny. Při přesazování, když už mají kořeny, je opatrně odebereme a vysadíme do květináče s čistou rašelinou. Dobře je zalijeme a na několik dní je přikryjeme fólií.
Chceme-li vyzkoušet množení semeny, (nejvhodnějším obdobím je podzim – od září do prosince) opatrně sebereme spory ze spodní strany listů a vysejeme do vlhké rašelinové drtě, pak je přikryjeme tenkou vrstvou písku a celou nádobu přikryjeme skleněným krytem. Postavíme ji na tmavé místo, kde bude mít potřebnou teplotu asi 25 °C. Semenáčky pak musíme několikrát přesazovat, do květináče je vysadíme, když „vymění“ listy.