zdroj Wiki

POSVÁTNÁ AROMATICKÁ MATEŘÍDOUŠKA

In Bylinky, Okrasná zahrada by walsla

V úvodní básni sbírky Kytice napsal K. J. Erben: „Mateřídouško vlasti naší milé, vy prosté naše pověsti, natrhal jsem tě na dávné mohyle – komu mám tebe přinésti?“ A mateřídouška se neobjevuje jen v naší literatuře. Patří k našim drobným aromatickým léčivým rostlinám. Vyskytuje se přirozeně mimo nejsevernějších území téměř po celém evropském kontinentě.

Posvátná a oblíbená mateřídouška

Mateřídouška (Thymus) je rod aromatických medonosných rostlin s dobrou produkcí nektaru. Patří mezi hluchavkovité, a kromě Evropy se s ní můžeme setkat i v Asii, v severní Africe, nebo třeba v Severní Americe.
Známá byla již v antice. Řekové považovali mateřídoušku za bylinu posvátnou, za symbol elegance a sexuální přitažlivosti, proto se s ní natírali muži i ženy. Egypťané využívali její konzervační účinky při balzamování mumií. Římanů ji používali na výrobu voňavek. Ve středověku se stala symbolem statečnosti a zdobila na turnajích odvážné rytíře.
U nás byla odedávna vyhledávanou a oblíbenou léčivou rostlinou a naši předkové ji ctili jako kultovní bylinu. Říkali jí například Douška mateří, Mateřinka, Chodec, Žadovník, Mateřánek…

Co mateřídouška potřebuje

V naší české květeně se vyskytuje celkem 7 druhů, obvykle rostou na skalnatých stráních, loukách, pastvinách, ale i ve světlých lesích či vysokohorských holích. Často se pěstují také na zahrádkách. Mateřídoušky jsou většinou vytrvalé byliny tvořící nízké až plazivé keříky, které se snadno a rychle rozrůstají do šířky. Během léta od června až do srpna sena nich objevují růžové až červeno fialové medonosné kvítky, kolem nichž se během poledního slunečního záření šíři aromatická vůně…

Pěstovat ji můžeme na skalce i v záhonu, ale i v různých nádobách. Aby se voňavé bylince dobře dařilo, najdeme jí slunné místo, mateřídouška totiž miluje sluníčko, teplo a sucho, nemusíme si dělat starosti se zálivkou. Proto pro ni připravíme také velmi dobře propustnou půdu, nejlépe písčitý podklad. Je mrazuvzdorná.

Na co se používá v léčitelství

Sklízejí se celé stonky i s květy, které pak sušíme ve stínu, nebo je použijeme čerstvé – oceníme ji také v gastronomii na dochucení masa a ryb.
Mateřídouška patří ke starým a oblíbeným léčivkám.
Má antiseptické, uklidňující účinky. Pomáhá proti stresu, nervozitě, depresi a migréně a také při nespavosti – navozuje klidný a příjemný spánek. Podporuje náš imunitní systém. Používá se také hlavně proti kašli, zahlenění, bolestech v krku, zánětech mandlí, při chřipce… Pomáhá při zažívacích a žaludečních potížích i křečích. Zevně ji můžeme použít na opuchliny, ekzémy, pohmožděniny, zánětlivé onemocnění kůže, plísňová onemocnění, revmatické potíže…

Čaj, tinktura, mastička…

Doma si můžeme připravit nejrůznější léčivé formy od tinktury, oleje, mastičky, čaje, sirup apod.