zdroj Pxhere

PŘEVISLÉ JAHODY NA BALKONĚ

In Ovoce, Poradna by walsla

Proč si sami nevypěstovat vynikající jahody se skutečnou jahodovou chutí. Přestože si lze v obchodech koupit krásné červené jahody během celého roku…jejich chuť nebývá taková, jakou od tohoto drobného ovoce očekáváme. Jahody jsou oblíbeným ovocem, proto také většinou nechybí na žádné zahradě.

Lákavé reklamy s nádhernými plody

Pokud hledáme, jaké jahody pěstovat, prohlížíme nejrůznější webové stránky, zahradnické katalogy s fotografiemi lákavých červených plodů a přemýšlíme, které z nich zvolit. Budou i naše jahodníky vypadat tak krásně, nebo se jedná jen o reklamní trik. Abychom se přesvědčili, nakonec nám nezbývá, než to sami vyzkoušet.

Oblíbené jahody i v květináči

Jahody patří k nejoblíbenějšímu drobnému ovoci. Pěstujeme je i na malých zahrádkách, vždycky najdeme záhon, který přinese radost nám a hlavně našim dětem. A pokud zahrádku nemáme, proč bychom vlastně nemohli vyzkoušet pěstovat jahody na balkoně či na terase. V takovém případě jsou nejvhodnější a odborníky doporučované převislé odrůdy, které plodí na dlouhých šlahounech, proto je většinou dáváme do závěsných nádob nebo do truhlíků.

Převislé odrůdy do květináčů

Na výběr máme několik druhů a každý nabízí sladké červené plody. Mohou to být například:
V květináčích se často pěstuje známá francouzská stáleplodící odrůda „Mara de Bois“, je převislá a vytváří dlouhé šlahouny, které nabízejí úrodu během celého vegetačního období. Na malé ploše (cca 5 metrů čtverečních) můžeme sklidit až 10 kg plodů. Červené jahody jsou kulaté, středně velké, dobře se oddělují od kalichu. Mají vynikající sladkou chuť a výrazné jahodové aroma.

Do závěsného květináče s průměrem alespoň 20 cm se hodí také nová odrůda převislý jahodník „Maranell“ – nové a nové šlahouny se objevují hned po vysazení, dorůstají až do 2 m a bohatě plodí až do zimy.

Pěstování je velmi jednoduché

Zakoupené sazenice zasadíme do nejdříve do závěsné nádoby. Použijeme běžně prodávaný zahradnický substrát, do kterého hned přimícháme hnojivo, které uvolňuje živiny postupně po dobu šesti měsíců (například Plantacote nebo Osmocote). Tak si zajistíme, že budeme úspěšní a naše úroda bude bohatá. Pro dobrý vývin plodů bychom měli šlahouny za třetí odnoží zastřihnout.

Na zimu je odstřihneme a pěstební nádobu zapustíme v zahradě do země, případně do větší nádoby nebo kontejneru na terase.
Na jaře vyměníme substrát a dál v pěstování pokračujeme. Pokud vysazujeme jahodníky později než v březnu či dubnu, je možné, že se v prvním roce nevytvoří tolik šlahounů, ale plodit bude zcela jistě spolehlivě.